Tết, aneb Vietnamský Nový rok ^^

13. února 2010 v 18:04 | Happy |  Ostatní
No, jelikož je zrovna dneska (A na Valentýna. Vám. Zvysoka. Peču.) Vietnamský Nový rok, tak jsem se ho rozhodl důkladněji dokumentovat, neboť mi o tom máma vypráví už řadu let. Tak ať to (S pomocí externích zdrojů) zužitkuji, ne? Nuže.

Tết (čtěte: "Tét"), neboli úplným názvem Tết Nguyên Đán, je oslava příchodu jara podle lunárního kalendáře. Vychází z Ćínského Nového roku, a slaví se v stejný den.

Před samotným dnem D (nebo spíš dnem T?) se musí rodiny připravovat. Začíná to zhruba týden předem. Lidé většinou uklízí své domovy, aby měli na Nový rok čisto. Měli by také splácet své dluhy, aby na měli na další rok "čistou vestu." Toho se samozřejmě nikdo nedrží. T_T

Dále se čistí rodinné oltáře. Má to snad každá vietnamská rodina. Je tam jedna ze tří soch strážců, kteří nás mají hlídat, černobílé fotky mých prarodičů, takové ceremoniální svícny a ovoce, které se jim denně tam denně dává. (Jako oběti, ale potom se to sundá a sní) K oltáři se denně modlí, aby se vzdal hold předkům. Při tom je "informujete" o novinkách v životě.Co potom? Nakupování jídla. Hodně jídla. Hlavní tradiční jídlo je Bánh chưng, jakýsi tradiční vietnamský dort (Bánh říkáme dortům i koláčům) Je z lepkavé rýže, naplněný vepřovým masem, takovými fazolemi a dalším nemámanitušeníco. Jsou obaleny banánovými listy, což pak tu rýži barví na sexy zelenou. Dle legendy byl jednou jeden král, Hùng Vương, ten měl syny. Chtěl přenechat trůn tomu, který mu na Tet nabídne nejchutnější pokrm. Zatímco ostatní Princové hledali nejvzácnější mořské plody, tak 18. princ Lang Liêu byl moc chudý. Musel proto pracovat s normálními přísadami, které byly všude. Časem vytvořil dva pokrmy, bánh chưng a bánh giầy. Královi obojí chutnalo, a dokonce to podle něho byla ukázka respektu vůči předkům. Lang Liêu se tedy stal králem, a od té doby jsou bánh chưng a bánh giầy národními pokrmy.
Podle tradice ho má mít každá rodina.


Tak. Je Tết. Děti dostávají od svých rodičů červené obálky s penězi (Já asi dostanu bílou T_T). Tomuto "procesu" se říká mừng tuổi. (přání hodně štěstí na další rok) Děti při předání říkají tradiční novoroční fráze, jako například Sống lâu trăm tuổi (neboli ať se dožiješ 100let). První návštěva v Tết určuje celý další rok (Takže, když k nám přijde nějaký hnusný, starý bezďák, tak bude příští rok v prdeli), proto se lidé za žádnou cenu nenavštěvují, pokud je výslovně nepozvou. Vyhazování odpadu na Nový rok se bere jako vyhazování štěstí. (Naštěstí mají hodné syny a dcery, kteří to vyhodí den předem ._.) Dále pak by neměli na nový rok klít. Pokud vám nedávno umřel někdo blízký, tak je jít k někomu na návštěvu obrovské faux pas. V následujících dnech se navštěvují přátelé a potom i učitelé. (přesně v tomhle pořadí.)

Eh, a jak to vypadá v praxi? Musím uklízet celý byt, všichni jsou vystresování a kupujeme tolik jídla, že to zase pravděpodobně nesníme. Ale dostal jsem peníze. <3
P.S. Šťastný Nový rok.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Gig | Web | 13. února 2010 v 21:32 | Reagovat

Taky šťastný nový rok =)
Páni, to je fakt zajímavý. A vy tyhle tradice všechny dodržujete? I třeba to s tím denním modlením? To jsem fakt netušila, fakt zajímavý. =)

2 Happy | 13. února 2010 v 22:10 | Reagovat

No, kromě obálek ano. ^^ Jenom na to "modlení" jsem ještě malý.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama