Code Geass

22. května 2010 v 23:55 | Happy |  Anime
Code geass
Code Geass je epické mecha anime, které možná není psychologické nebo emotivní (Až na poslední díl.), ale za to je kompletně badass. Je zde úžasný mix prostředí, nadpřirozených schopností, cool mechů a naprosto geniálního charismatického antihrdiny. 

Tak k ději. Lidstvo vypadá poněkud jinak. Svět je rozdělen mezi tři supervelmoce, jedna z nich je Svatá říše Britannia, což je (absolutně absolutistická) monarchie, která se rozkládá na území Severní Ameriky. Ta roku 2010 (Hej, je to 4 roky staré) obsadí Japonsko, které je největším dodavatelem sakuradite, což je fiktivní energetický zdroj. Použije při tom mechy zvané Knightmare. Poražené Japonsko byli přejmenováno na Area 11, z Japonců jsou "jedenáctky" s omezenými právy. A právě tady vyrůstá Lelouche Lamperouge (Rozkošné jméno.), bývalý britanický princ se svou sestrou Nunally Lamperouge, která je slepá a na vozíčku, protože byla u toho, když jim zavraždili matku. Čirou náhodou to je génius, takže se většinu školní docházky nudí.

To se však změní, když potká nesmrtelnou čarodějnici C.C., která ho obdaruje schopností zvané Geass. S tou dokáže přes oční kontakt kohokoliv ovládat tak, že mu "vloží" do mozku instrukce, které dotyčný musí za každou cenu splnit. Udělat to lze však jednou, takže tam jsou potom fascinující situace.

Mno. Začne se Lelouche s pomocí jeho nové schopnosti snažit zlepšit svět, jako typický shounen protagonista?

TŮDLE.

Potom, co nařídí pronásledovatelům, aby se zastřelili, tak na chvíli ztuhne, jak promýšlí všechny možnosti. A poté se začne šíleně šklebit. (a tak úžasně, že se začnete šíleně šklebit taky) Rozhodne se pomstít vrahům jeho matky a zlepšit svět pro Nunally tím, že ho kompletně zničí a znovu vybuduje. Naštěstí není zk*rvený idealista, a zná jeho hranice. Vytvoří proto falešnou identitu Zero, s kterou podpoří národní hnutí Japonců a začne vést válku. Přidá se k němu Kallen Stadtfeld (takový loajální poskok), která pilotuje Guren. Velkýho. Červenýho. Mecha. S obří rukou, kterou smaží ostatní Knightmary. Proti nim stojí zase Suzaku Kururugi (Výše zmíněný typický shounen protagonista, co chce zlepšit svět dobrem), který pilotuje Lancelota, bílého knightmare s mečem. (A dokáže v něm akrobatické divy. Jako třeba EPICKÝ KOP Z OTOČKY)

code geass 2
Guren v nic moc kvalitě. T_T

code geass 3
Lancelot a jeho oblíbená póza.

Boje nejsou naštěstí jenom o těch dvou knightmarech, ale i o normální bitvě, kde se musí strategizovat. Jsme opakovaně svědky, jak je Lelouch geniální a jak silnějšího protivníka naprosto epicky přechytračí a znemožní. Je to úžasně chladnokrevný maniak, který se nezdráhá využít všech (lidských i jiných) prostředků, aby dosáhl svého. Poslední věc, která ho činí lidského, je jeho sestra. 

Code geass 4
*Pure evil*

Jak vidíte, Lelouche je prostě bezva hrdina. Prostě ho (a jeho zlé činy) MUSÍTE mít rádi. Majestátní gesta a dlouhé dramatické řeči se střídají s chladným, analytickým vnitřním monologem. Samozřejmě není perfektní, a docela často se naštve, když něco nejde podle plánu. (Jako třeba když se objeví velký zlý bílý knightmare, který všechny dá.)

Kallen a Suzaku jsou relativně normální postavy. (Až na to, že umí až absurdně dobře pilotovat knightmary) Je tu ještě hafo různých dalších postav, ale ty nejsou nijak zajímavé. Celé prostředí je fascinující, a hlavně epické. 

Code Geass vypadá.. stylově. Zbožňuji styl mechů. (Hlavně japonské Knightmary, co mají motorové katany.) Na postavách prý pracoval ženský tým, který se specializuje na shojo (dívčí) styl, což docela jde znát. Ale upřímně řečeno, mě se to líbí. (pššt.)

Celkově to je epicky koukatelné anime. Mám mnohem radši geniální padouchy, než "selské" klaďase, co "věří svému srdci." Přidejte k tomu stylové mechy a dostanete koule rvoucí (obrazně řečeno) zážitek. Ano. Zábavu. Zatímco velmi rád zkouknu tucet krát Evangelion, abych mohl na konci utřít slzu nad filozofickým mistrovským dílem, tak je Code Geass čistokrevná (a komerční) zábava, u které strávíte moc hezké časy. <3
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tsujigiri | Web | 5. srpna 2010 v 15:31 | Reagovat

Jo, tohle anime stojí zato. Na něm je super, že Lelouche je geniální stratég, ale jakmile má něco sám udělat, tak je v koncích. Maličko bych to přirovnal k Death Note, kde je hl. hrdina taky "geniální stratég". Rozhodně můžu každému doporučit - zvlášť konec druhé série byl epický.

2 Happy | Web | 9. srpna 2010 v 22:22 | Reagovat

Jo, tyhle dvě anime jsou k sobě často přirovnávané. Byť bych řekl, že mají kompletně jiný styl. (A jediná společná věc je, že jsou protagonisté chytří a zlí) Death Note je takový temný gotický shounen a Code Geass je takový.. veselejší? barevnější? seinen.

3 Ryner | 20. července 2011 v 15:08 | Reagovat

Tak prej teda budeme mít pokračovaní...nevím jestly mám bejt rád nebo bejt nasranej.

Každopadně pokračovaní začina roku 2017 tedy v době R1 a s největší pravděpodobností půjde o paralelní přiběh...což je dost nahovno :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama