Fullmetal Alchemist: Brotherhood

5. července 2010 v 10:27 | Happy |  Anime
fullmetal alchemist

Waaa~ FMA má skvělých 64 dílů bez jediného filleru, který by to kazil. Existují anime, které nacpou filler(y) i do 26 dílů, takže je tohle docela rekord. Jo, a jen tak mimochodem je úplně boží. Existuje ještě původní Fullmetal alchemist, který se (protože to je manga adaptace) v půlce na mangu vykašlal a šel do kompletně kytek. Následně (tuším minulou zimu) vyšel Brotherhood, který je manze věrnější. A je úžasně epický.

Je to o dvou bratrech, Edwardovi a Alphonsovi, kteří jsou alchymisté, lidé se schopností měnit jeden materiál v jiný. Jsou extrémně nadaní už od dětství, což se jim poněkud vymstí. Umře jim totiž matka. A tak se jí pokusí vrátit zpět, což však nelze. Platí totiž systém ekvivalence, pokud něco chcete získat, tak musíte se vzdát něčeho stejné hodnoty. Jako trest od Boha (byť mu radši říkám Vesmír) uvidí Pravdu, za což zaplatí Edward rukou a nohou, a Alphonse celým tělem. (jeho duše je připevněna k brnení) Na oplátku mohou provádět alchemii bez malování kruhů na zem. Společně se vydají na cestu za kamenem mudrců, který by jim vrátil těla. Stanou se státními alchymisty. (kteří nejsou moc v oblibě normálních lidí)

Oba bratři jsou extrémně charismatičtí, protože se na rozdíl od jiných nešťastlivcců smířili se svým trestem, a poučili se. U jiných anime mi vždycky vadilo, když měl protagonista pro nic za nic "správné morální hodnoty", tady se konečně dozvídáme jak k nim přišli. (Že se lidi rodí dobří je sice fajn myšlenka, ale je to fakt ubohá výmluva) Možná mají trošku moc shounenovské chování (tj. "pomáhat dobrým, škodit zlým"), ale k čertu. FMA je má perfektně vytvořené a sympatické.

FMA:B je animované studiem Bones, takže je typicky stylové a koukatelné. Tak nějak mám pro tohle slabost, vypadá hrozně hezky. A má to geniálně udělané akční scény, u kterých prostě zíráte. Na rozdíl od jiných anime, kde prostě protagonista vykouzlí své jutsu/kouzlo/cokoliv proti svému nepříteli, tak tady se bojuje hrozně různorodě. Alchymie neznamená "metat firebally", nemohou vykouzlit něco z ničeho. Většinu doby si Edward upraví svou robotickou ruku (protože svou pravou ztratil) a přidá si čepel, s kterou poté bojuje zblízka (a boje zblízka jsou stylově rozmazané), ale často také používá alchymii a přizpůsobuje si prostředí ke svému prospěchu. Mohou třeba proměnit vodu v páru, a poté utéct.

Má to krásně jednoduchý a nevinný začátek, ale pak to graduje a ztemňuje až do ÚPLNĚ EPICKÉHO KONCE. Je to o putování dvou bratrů, kteří se postupně dozvídají nové věci, nabírají přátele (na které se mimochodem po jednom dílu nezapomene, všichni hrají roli i ve finále) a nevědomky se připravují na střetnutí s nepřítelem, který z počátku ani není známý. Právě v tomhle putování je ta krása. Anime bylo pro mě vždycky (alespoň v minulosti) o vývoji, což jde v době 13 dílových anime do kytek. (nějak jsem si tu frázi oblíbil) Upřímně jsem si potom přál, aby neměl Naruto fillery, protože by mohl skončit podobně úžasně. Nejlepší anime 2009.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Skullka Nika "Sealand" Elricová | E-mail | Web | 16. února 2012 v 22:53 | Reagovat

Ach jo. Všichni vychvalují FMB. Já na FMA nedám dopustit, ale co jsem četla první asi tři volume mangy, přišlo mi to prostě horší než anime, nemůžu si pomoct. :'D Takže se mi do FMB nechce nějak pouštět... :/

2 Happy | Web | 17. února 2012 v 13:17 | Reagovat

Tak FMA jsem neviděl, takže to nemůžu posoudit. Ale každému to jeho, no. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama