Melancholy of Haruhi Suzumiya

11. července 2010 v 0:46 | Happy |  Anime
Melancholy of Suzumiya Haruhi
*Toto anime nebylo vysíláno chronologicky, ale jelikož jsem ho sosnul později, tak jsem to chronologicky měl. Bohužel.*

Mno. Tohle je asi druhé anime (vedle Evangelionu), kterému jsem se rozhodl bezmezně fanboyovat. Takže tohle nebude žádné "bla bla má to svý chyby, ale není to tak špatný", ale spíše " ZOMG MŇAU KOKODÁK *slint*"

Mno. Trošku k historii. Prvních 14 dílů vyšlo v roce 2006 a kompletně to wtfpwnovalo všechno ostatní. Ještě k tomu zvládlo katapultovat Aya Hirano (seyuu hlavní postavy) do předních příček. Je to adaptace lehkých novel. (Což jsou takové malé knihy s občasnými manga ilustracemi) A je kompletně geniální. Zatímco byl Evangelion o mentálním rozkladu Shinjiho a kladení si existencionálních myšlenek, tak je melancholie Haruhi Suzumiyi tak nějak nepopsatelná. 

Děj se hrozně špatně vykládá, protože to pak většinou vyzní klišovitě, nudně nebo prostě divně. Stejně to zkusím. Kyon, takový flegmatický realista, jde poprvé do střední školy. Tam potká Haruhi Suzumiyu, která je úplný magor. Nezajímá jí cokoliv normálního, jenom cestovatelé časem, mimozemšťané a espeři. Je však také nejatletičtější a nejchytřejší. Plus kráska. Čirou náhodou sedí za ním, první týden se kompletně ignorovali. Pak však Kyon přijde na její zvyk každý den nosit jiný počet culíků, čímž prolomí led. Poté jí (nepřímo) dá nápad udělat klub. Nadšená Haruhi okamžitě založí SOS brigádu, kam se poté přidají Itsuki Koizumi, Mikuru Asahina a Yuki Nagato (která sice není oficiálním členem, ale dělá s nimi všechny aktivity) Cíl? Najít cestovatelé časem, mimozemšťany a espery. 

Itsuki Koizumi je typicky příjemný a hodný člověk, Mikuru Asahina je personifikace moe (každou chvíli brečí, dělá mňoukavé zvuky), Yuki Nagato je tichá a bezemocí. (Samozřejmě byla okamžitě mou nejoblíbenější postavou.) 

SOS brigáda
Zprava: Nagato Yuki, Itsuki Koizumi, Asahina Mikuru, Haruhi Suzumiya a Kyon

Všichni tři noví členové se postupem času přiznají Kyonovi s jejich skutečnou povahou. Itsuki Koizumi je esper, Mikuru Asahina je z budoucnosti a Yuki Nagato je lidský komunikační interface, no prostě mimozemšťan. Všichni tu jsou, aby hlídali Haruhi, protože má schopnost podvědomě měnit realitu kolem sebe. (Itsuke konstatuje, že je Haruhi de facto Bůh.) Naštěstí si to neuvědomuje. Pokaždé, když je emocionálně nestabilní, tak vytvoří jakýsi alternativní prostor s nestvůrami (které musí zabíjet espeři). Pokud se moc rozšíří, tak kompletně nahradí svět. Všichni tři Kyonovi také řeknou, že si ho "vybrala", ať to znamená cokoliv, takže jí musí všichni zabavovat, nebo skončí svět. 
Haruhiismus
Tak. Tohle znělo fakt stupidně. Ale je to úžasný. Celé to je vyprávěno z Kyonovy perspektivy, který často přidává dodatečně komentáře k situacím. (Mám slabost pro nespolehlivé vypravěče. Tohle je ještě v HIMYM.) V jednotlivých dílech pak sledujeme různé šílené výplody Haruhiiny fantazie. Od dělání filmu po hraní baseballu. Přitom se však musí zbytek klubu vypořádat s jejím podvědomím, které vytváří různé zvraty. Jako když si například jednou Haruhi přála (když dělali film), aby střílela Asahina z očí laser. Tak se to skutečně stalo, a málem ustřelila Kyonovi hlavu. Vůbec Asahinu doslova znásilňuje. Strhává z ní oblečení, nutí jí nosit různé cosplaye, ošahává jí a jednou jí snad i olízla.

Melancholy of Haruhi Suzumiya je také zajímavé tím, že to nemá žádný konkrétní žánr. Je to komedie, slice of life, romance, scifi i mystery dohromady. Je v tom (musím uznat geniálně zpracované) cestování časem, zpěv, i až Evangelion-oidní Freuda (vtipně) citující díl. A je tam jeden fenomén jménem Endless Eight.

To je o časové smyčce, ve které dělají protagonisté vždycky to samé. Jsou to dva letní týdny, kdy dělají takové ty nezajímavé prázdninové věci. Ke konci dílu zjistí, že jsou v časové smyčce, ale nedokážou tomu zabránit. A ano. Je to 8 víceméně identických dílů. Zajímavostí je však, že je každý díl natočen znova. Jsou tam malinkaté odchylky v animaci, mají jiné oblečení a jsou také jinak dabovaní. Je to skoro nekonečné utrpení. Jako by to byl trest pro animátory, dabérky i fanoušky. Ale nejhorší chudák je asi fiktivní postava. Nagato si totiž každý reset pamatovala, a dohromady tu smyčku prožila 15 532 krát. (Holy f*ck o_o)Pokud jsme po "jen" po osmi dílech měli pociťovat lítost, tak to fungovalo. Awwww. (A ano. Viděl jsem každičký díl.)

Mno. Upřímně mi vadily velké oči Haruhi, ale časem jsem si na to zvykl. Jsou tu vkusně vložené efekty, a všude jsou ohromné detaily. Od matematických vzorců na začátku každého dílu, po různé rekvizity v klubovně (což nabývá na významu při nechronologickém vysílání). 

Ending a poněkud známý Haruhi tanec.

Tak netuším, jak vyjádřit úžasnost tohohle anime. Ale musím uznat, že jeho naprostá dominance 2006 je oprávněná. Je to zábavné. Je to překvapující. Je to šílené. Je v tom rozkošná Nagato Yuki. <3
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 psychic-deviation | Web | 11. července 2010 v 23:24 | Reagovat

pri slove esper se mi spis vybavi blade runner akira a alfed bester kazdopadne vypada to zajimave...skoda ze nejsem na ty "jako-by-talire-na-omacku" oci (X budiz cestnou vyjimkou)

2 Happy | Web | 12. července 2010 v 9:27 | Reagovat

Je pravda, že si na ty oči musí člověk zvykat, no.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama