Seiyuu part 1

23. července 2010 v 21:42 | Happy |  Anime
Seiyuu jsou dabéři v anime, v Japonsku jich je pomalu víc, jak anime postav. Samozřejmě je taky většina (Hej. Někdo musí dabovat křoví v pozadí, ne?) dost chudá. Těch pár.. vyvolených, kteří dostanou hlavní role v dobrých anime se naštěstí topí v penězích a užívají si lásky nesčetných legií loajálních otaku. (a ti to myslí fakt vážně) Znám (začal jsem s tím nedávno) jich zatím jenom 5.

V Japonsku je seiyuu dráha docela oblíbená, úspěšní seiyuu jsou slavní, dokonce vystupují v televizi. (na rozdíl od anglických dabérů anime, na ty se většinou plive.) Přece jenom vdechují život našim oblíbeným 2D postavám v našem oblíbeném světě. Upřímně mě to chytá víc, než třeba američtí herci. (nad výčtem filmů s Angelinou Jolie nehnu brvou)

Samotný proces dabování je fascinující. (Yep. Tohle je Aya Hirano)

První je Nana Mizuki, která mě paradoxně jako seiyuu moc nezajímá. Ve většině jejích rolí hraje stydlivou holku, která se postupem času otevírá a je z 90% zamilovaná do hlavního hrdiny.
Nana Mizuki
Příklady:
Akashiya Moka z Rosario to Vampire (což nemusím), Kirihara Misaki z Darker Than Black (což je naopak RAWR), Fate z Mahou shojo Lyrical Nanoha, a Hinata Hyuga z Naruta. Kvůli poslední roli se dostala do všeobecného povědomí. Což je fakt smutný. Protože všechen text Hinaty v prvních 390ti dílech je jenom stydlivé "Naruto-kun". Ach jo.

Ale z řad seiyuu má v současnosti snad nejlepší hudební kariéru (protože.. umí zpívat a prodává víc, než openingy u anime), která se nejvíce blíží mainstreamu. Je jedno, že jí Utada Hikaru svým počtem prodaných alb zašlápne do bláta (čítuje zpíváním v Americe), Nana Mizuki měla taky první místo v Oriconu. A má epicky silný hlas, na kterém jde znát, že šla na pěveckou školu. Nejlepší role pro ní proto jsou ty, ve kterých má možnost zpívat. (Shugo chara, White Album) A ne Naruto.

Shrnutí? Nana Mizuki je pro mě v prvé řadě zpěvačka, a až pak (někde vzadu) seiyuu. <3

...

Pak je na řadě Aya Hirano, která má naopak (pro mou generaci) naprosto bombastické role a spíše smutný zpěv. Nesnášeči se jí (přes internet, samozřejmě) vysmívají za velké čelo, ale ty nikoho nezajímají. Určitou dobu dokonce dělala fotky v plavkách (jako pravý idol). Je bohužel perfektní příklad, že je práce idol seiyuu stresující. Dokud dabujete křoví, tak to je v pohodě, nikdo si vás nevšímá (a neplatí). Ale jakmile se stáváte slavnými, tak se přirozeně objevují predátoři otaku, kteří vás neúnosně stalkují. V okamžiku, kdy by veřejně oznámila, že má přítele, její kariéra končí. (A pokud znají adresu, tak i život jejího přítele. Nehrajte si s japonskými otaku.) Většinou hraje energetické a veselé holky.

Aya Hirano

Příklady:
Haruhi Suzumiya z Melancholy of Haruhi Suzumiya. Holy shit, s tímhle jí zná snad úplně každý. (a nemusím zmiňovat, jak dobře se prodávalo album s openingy) Dále pak Misa z Death Note, což je slušná role. A... f*ck it. Hrála Haruhi Suzumiyu. Epicky. Co víc chtít? S tímhle má na dlouho vystaráno.

Mno. Zpěv. Jelikož je její normální hlas nepříjemně vysoký a pištivý, což silně kontrastuje s jejími silnými rolemi (umí perfektně měnit hlas), tak obvykle zpívá svým pozměněným anime hlasem. S nedozírnými následky. (hlavně, když se u toho ještě snaží hrát na kytaru) Suzumiya Haruhi songy jsou fajn (protože používá svůj Haruhi hlas). Ještě ujdou její dřívější skladby, kdy zněla zajímavě. Ale její album Hysteric Barbie jsem vydržel přesně pět vteřin, než začala zpívat, protože zní jako... hysterická barbína. Ewww.

Celkově jí mám rád jako hlas Haruhi. Všechny ceny (je jich hodně), které za to dostala, jsou podle mě naprosto oprávněné. Takže dobrá seiyuu a meh zpěvačka.

....

Ať nemám jenom ženské seiyuu, tak tu mám i (jednoho) pána. Mamoru Miyano. A wow. Je to fakt borec, který ani nevypadá špatně. (hej, je to seiyuu trh, tady na vzhled většinou nehledí) To však neznamená, že nemá slušné hlasové schopnosti. Hraje perfektně emocionální bastardy i komediální prince tak, že by člověk řekl, že tou postavou vážně je.

Mamoru Miyano
Příklady:
Tamaki Suou z Ouran High school Host club. Zady zněl úžasně vtipně. (v dobrém smyslu) Ten hlas má kouzlo. Dál třeba Setsuna F. Seiei z Gundam 00, kde je zase krutý pilot bez emocí. (Za tohle dostal i cenu) Když si teď zpětně na jeho role vzpomínám, tak jsou všechny úžasný. Hmm výčet nekončí. Ling Yao z Fullmetal Alchemist: Brotherhood. Laxní kamarádský princ? No problem. Nejlepší na konec. YAGAMI LIGHT Z DEATH NOTE. Geniální megalomanský psychopat s božským komplexem? (Už jenom scény s vnitřním monologem jsou win). Tenhle chlap umí fakt všechno. 

Netuším, jak zpívá.

Tak tohle je prostě všestranný borec. Hrál snad všechny lepší role, naprosto věrohodně a sympaticky. Génius.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama