Bokurano

28. srpna 2010 v 18:13 | Happy |  Anime
bokurano
Bokurano je "mecha" anime od studia Gonzo. (to studio vůbec nemám rád) Ok, tohle je stupidní úvod.

Co třeba takhle? Bokurano je depresivnější Neon Genesis Evangelion bez Evangelionů. Ale deprimuje to jinak. Zatímco NGE byl o samotě a sebenenávisti Shinjiho (ok, tohle jsem zestručnil ._.), tak si tady řekl tvůrce "K čertu s symbolismem a filozofickým utrpením", a rozhodl se vyf*ckovat rovnou kolektiv dětí mnohem hrozivějším způsobem.

No. Skupina 15ti dětí jednou objeví jeskyni s zoufale vypadajícím chlápkem, který je pozve na "hru, kde ovládají obrovského robota". Samozřejmě že se děti přihlásí (musí dát ruku na černý panel) a spokojeně odchází domu. Tam bohužel nedojdou, okamžitě se teleportují do obrovského (5OOm) robota, který se tam náhle objevil. V kokpitu je i zmíněný chlápek, který jim stručně vysvětlí, že ho vždycky ovládá jeden z pilotů myšlenkami. Hravě porazí druhého robota a rozdrtí jeho srdce. Po boji zmizí a místo něho se tam objeví létající porcelánová hlava se sarkastickými (a sadistickými) kecy, která si říká "koyemshi". (ten vyhrává cenu za největšího zmrda všech dob)

Zpočátku to vypadá ještě dobře, dokud nezjistí, že jsou v mezidimenzovém battle royal, kdy musí jedinci z různých dimenzí bojovat v robotech s vědomím, že ten, kdo prohraje, bude kompletně vyhlazen. Aby toho nebylo málo, tak jsou roboti poháněni životní energií, takže i když vyhrají, po boji okamžitě umřou. Ještě k tomu se ve zprávách objevují počty obětí na lidských životech, které jdou do desetitisíců. Nakonec se do toho přimíchá politika, kdy chce jedna strana zkoumat Zearth-a (důmyslná kombinace Z a Earth) pro finanční účely, další využít boje na masovou rekonstrukci měst a nakonec konzervativci, kteří se chtějí zbavit pilotů a odmítají věřit, že budou vyhlazeni.

Tak tak. V jednotlivých dílech poznáváme blíž piloty (než umřou) a jak se s tím vyrovnávají. Někteří rezignují, jiní do toho jdou hrdě, další chtějí chránit své blízké a jeden se málem posral strachy. (nechtěl umřít jako panic, a tak málem znásilnil jednu z pilotek.) Ono je docela smutné, když náctiletý kluk jako poslední přání před smrtí chce, aby zavraždili jeho matku. Jinak sledujeme vládu, která se (pomalu) zabývá protiopatřeními a snaží se vyprostit dětské piloty z jejich "smlouvy" a zároveň se snaží vydělat Zearth-ovi.

Samotné boje jsou nezáživné. Roboti jsou dělané v takovém nepříjemném CGI, pohybují se nemotorně a vůbec to tam nesedí. Zatímco v Evangelionu 2:22 vypadali renderovaní andělé mimozemsky a ještě strašidelněji, tak roboti tady prostě bijí do očí. Neohrabaně hýbou a vypadají přitom občas až směšně. (a to ani nemluvím o lacině nastříhaných scénách, aby maximálně šetřili rozpočtem) Asi se mi líbily plynulejší (a živější) pohyby Evangelionů a mechaničtější vzhled Gundamů. Tohle nepatří nikam, je to jako by se mlátily krychle s končetinami dělané v Blenderu. Prostě boje jsou nuda.

Kvůli akci (či fan service) se na to nemá cenu koukat. Ani to nemá kdovíjak hluboké myšlenky. Půlka postav umře dřív, než se s nimi vůbec začneme seznamovat. (Ale zbytek stoji za to poznat) Největší klad je realistické ukazování následků obřích robotů a úžasné vyobrazení normálních dětí v hrozivých podmínkách. Takže to je fajn, ale nic převratného
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama