Pojmy

9. října 2010 v 15:15 | Happy |  Ostatní
Čas od času dávám do článků různé pojmy, ať už o anime nebo o Japonsku obecně. Ale protože si to nikdo nemůže pamatovat, tak jsem se rozhodl je všechny sepsat do jednoho článku. Samozřejmě jich existuje mnohem víc, já sám jich znám docela málo a občas se seknu ve vysvětlování, klidně mě opravte.

Nejdřív typy postav:

Tsundere - vzniklo to kombinací "Tsuntsun" (iritovaná, otrávená) a "deredere" (zamilovaná). Většinou bude vůči vám chladná a naštvaná, ale místy projeví její skrytou stydlivou, láskyplnou povahu, kdy se zrudne a koktá. Příklad: Typická tsundere holka dává klukovi valentýnskou čokoládu se slovy "N-ne ž-že b-by mi na tobě záleželo, nebo něco t-takového" *blush* Často s dvěma copánky, sukní a zettai ryouiki. V Japonsku velmi oblíbené.

Existuje i obrácená verze, kdy je ke všem "deredere", ale k protagonistovi "tsuntsun", protože neví, jak s ním zacházet, protože ho miluje. Ew.

Yandere - Tahle vás naopak šíleně miluje. Šíleně. Udělá pro vás cokoliv, dokonce i věci, které nechcete. Pravděpodobně tajně zabíjí všechny vaše kamarády a sleduje vás, když spíte. Yandere postavy jsou zvenku láskyplné a zevnitř mentálně nestabilní obsesivní psychopati, co chtějí vás. Za každou cenu. Pokud se ji rozhodnete podvádět (nebo pokud se ona rozhodne, že jí podvádíte), tak se připravte na bolest, protože vás bude s šíleným úsměvem rozřezávat na kusy sekáčkem. Nice. Tyto postavy jsou stejně oblíbené, jak Tsundere.

Bishounen - V překladu "krásný kluk". Vysocí, hubení, bez viditelné známky tuku (nebo svalů). Má často ženské rysy, proto nám, chlapcům, většinou připomínají holky. Často buď dabované ženami, nebo se sexy hlubokým hlasem. Občas mají bílé vlasy, pak dělají záporáky. Ještě přidejte nějakou emotivní temnou minulost a máte obrovskou legii fanynek. Pozor. Není to obecný pojem pro mužskou postavu, která se někomu líbí, ale pro konkrétní typ vysokých, vyhublých, zženštilých a třpytících se kluků. Jsou ve většině shojo (dívčí) a v úplně každém yaoi (boys love) anime/manze.

Bishoujo - Jelikož jsou chlapci asi nadržená prasata, tak jsou snad úplně (existují čestné výjimky.. někde… asi..) všechny anime holky pěkné. (alespoň ty, které někdy chtějí mít pánské fandy, které nejvíc cálují) Tady se nějak nečlení prvky. Ať už mají fan service roli, nebo ne, většinou jsou krásné. Prostě potrava pro fanboye. Nejvíc to smrdí jde znát v harémových anime, které jsou ostatně známy jako bishoujo anime.

Christmas Cake - Vánoční dort. V Japonsku je tradice na vánoce kupovat dort, ale ať chutná jakkoliv úžasně, nikdo je nechce koupit po 25. Prosinci. Stejně tak nechce nikdo ženu, jakkoliv atraktivní, které je víc jak 25 let. Na západě to jsou staré panny. Často to jsou osamělé učitelky v anime. Fascinující metafora.

Cake eater - Ehm. Postava, co má preference ve starších ženách. Ewww.

Dojikko - "Nemotorný + ženská přípona -ko" - Takové hrozně roztomilé nemehlo, jeden z důležitých prvků moe. Na západě jsou nemotorné ženské postavy ukazovány pro komický efekt, v Japonsku spíš vyvolávají "Awwww to je tak roztomilé!"

Meganekko - Megane jsou brýle, v překladu to je "dívka s brýlemi". Zatímco na západě si ženy sundávají jejich ošklivé brýle (to si nikdo ve filmech neumí koupit normální, módní brýle?) a ukazují tím, jak byly celou dobu atraktivní, tak v Japonsku to je naopak. Pokud si sundá brýle, tak může být i méně atraktivní, brýle jsou důležitým prvkem jejich atraktivity. Jsou to většinou milé, citlivé, klidné a chytré postavy. Závislost na brýlích také ukazuje jistou zranitelnost, což je pro normální kluky velmi přitažlivé. Jsou velmi moe.

Nekomimi - Holka s kočičími prvky, ať už ukončuje své věty zvukem "Nyaa~" (Japonský ekvivalent "mňau") nebo má rovnou kočičí uši a ocas.

Chibi - Super deformované malinkaté anime postavy.

Moe - Znamená to "poupě". Moe postavy jsou rozkošné, vyvolávají v divácích specifický ochranitelský pocit. Chceme je obejmout, starat se ně. Není to přímo sexuální přitažlivost, ale něco čistého, dětinského a nevinného. Nevím, jak to jinak popsat. Starší, zralé a nezávislé postavy nemůžou být nikdy moe. Historicky první moe postava byla v Neon Genesis Evangelion, Ayanami Rei. Bledá, slabá, neustále v obvazech, exoticky tichá a skoro bez emocí. Úplný fetiš materiál. Hideaki Anno (tvůrce NGE) se ale snažil udělat postavu, která by diváky znechutila a odstrašila. Rozkošný fail.

Moe žánr sází čistě na moe postavy, které dělají roztomilé věci, jako třeba roztomilé (a blbé) jezení dortu. Avšak každé anime má minimálně jednu moe postavu. Hodně zjednodušeně (na tohle několikastránkové rozbory) : Pokud si u nějaké postavy řekněte "Awww, to bych rád/a obejmul", tak je pro vás moe.

Ne-přímo-anime pojmy:

Lolicon - Z anglického "Lolita komplex", popisuje japonskou fascinaci starších lidí pro nezletilé holky, především ve školních uniformách. Mají na to i samostatný směr pornografie (protože japonky se ve svých 20ti pořád dokážou nacpat do školních uniforem) a hentai. Objevují se dokonce v anime, kdy máte postavu, která kvůli nějakému hokusu-pokusu (technologie, mimozemšťané, roboti, magie..) vypadá jako 12ti letá holčička ale jinak je ve všech ohledech dospělá.

Může být náhražka pro DFC fetiš.

DFC - Delicious flat chest. Signalizuje to preferenci pro malé poprsí. Občas se objevují postavy, kterým to buď vadí (a dětinsky se to snaží změnit), nebo které to hrdě přiznávají. Rozkošné. <3
Shotacon - fetiš pro malé chlapečky.

3DPD - 3D pig, disgusting. Tuhle frázi většinou používají otaku, kteří preferují 2D holky nad 3D.


Zettai Ryouiki - V překladu absolute territory (narážka na Evangelion), velmi atraktivní prostor kůže mezi sukní a nadkolenkou. Dělí se na 5 stupňů. Grade E a D jsou ponožky. Grade C je těsně pod kolenem. Grade B je nad kolenem. Grade A je v matematickém poměru 4:1:2,5 (minisukně : kůže : nadkolenky) Grade S je pro tsundere postavy s dvěma culíky. Člověk se může ptát, co je atraktivního na odhalení té trošičky kůže. Snad úplně všechno. Jediný pohled budí vášnivé fantazie. K čertu s nějakými výstřihy a pantsushoty, zettai ryouiki je perfekce. Je to neuvěřitelně sexy a zároveň nevinné. Bylo to voleno jako nejoblíbenější fetiš v Japonsku. (Alespoň ke kterému se otevřeně přiznali)
zettai ryouiki
*Grade A Zettai Ryouiki*


Doujinshi - Fan fikce, dělaná amatéry, která se poté prodává. V Japonsku to je s autorskými právy trošku volnější, doujinshi se většinou povolují.


Otaku - Hardcore závislák. (víc, jak západní nerdi) Nováčci si rádi říkají otaku, ale v Japonsku to je docela drsná urážka, byť se to poslední dobou zjemňuje. Neexistují jenom anime otaku, ale i densha otaku (závisláci do vlaků), seiyuu otaku a mnozí další.


Hikikomori - Člověk, co nikdy nevychází ven z domova. Nikdy. Především v Japonsku, kdy je na jedince kladen obrovský tlak, tak to může někoho zlomit, po čemž se stáhne do bezpečí domova. Většinou jsou spojeni s otaku, ale můžete být hikkikomori i z jiných důvodů. Nízké sebevědomí, sociofóbie, atd.


Fujoshi - V překladu "zkažená dívka". Je to stereotyp yaoi fanynek, které mají zvrhlou představivost.

Fan service - Vkládání sexuálních prvků do anime, které nemají žádný vliv na děj a jsou tam jenom, aby potěšili fanboye. Často epizody, které se odehrávají výhradně v lázních nebo na pláži. Ale i různé pantsushoty, náhodné šmatání nebo divoce animované pohyby poprsí se zvuky.

Toť zatím vše, časem budu doplňovat další pojmy. Většina pojmů je z internetových fór, 4chan (to je nejhorší díra na internetu) a tv tropes - o těch jindy.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama