Shiki

31. prosince 2010 v 21:14 | Happy |  Anime
shiki
Aneb nejlepší anime seriál letní a podzimní sezóny, který ale nikdo nebude znát. A to je škoda, je skvělý. Je to něco úplně jiného, než ty spousty stejných shounen a moe slice of life věcí, co pokaždé dávají. Na první pohled to má zvláštní design postav, ale po chvíli se mi zdá fascinující. Ale není to jediná odlišnost. Shiki je totiž horror se vším všudy.

Děj zní jednoduše. Do zapadlé vesnice se nastěhuje bohatá rodina, a najednou začnou podezřele umírat lidé. Místní doktor, Toshio Ozaki, se tu záhadu snaží vyřešit. Promiňte mi, jestli vám to teď naspoileruji, ale jinak to asi nejde. Usadili se tam upíři. Ti mi poslední dobou připadali směšní. Buď to byl extrémně brutální/badass kosič typu Hellsing, nebo to byli zakomplexovaní emo bišíci, jako ve Vampire Knight. Shiki bere upíry ze starého folkóru. Nemůžou k vám do bytu, pokud je nepozvete. Umí hypnotizovat. Jsou citliví na sluneční světlo. Zabíjí se kolíkem do srdce. Takové věci.
shiki 2
Poslední dobou ve filmu ukáží pár nechutných scén a lekaček, a říkají tomu horror. Já bych řekl, že by vás měl horror napínat celou dobu svou atmosférou. A jestli je shiki v něčem skvělý, tak to je dokonalá atmosféra. Neustále (nějakých 18 dílů) stoupá pocit beznaděje, jak vesničané postupně umírají a proměňují se v upíry, kteří napadají své blízké. Mezitím zkoumá Toshio příčiny smrti a hledá spojitost. Postupně se dopracuje k pravdě, ale to už jich je moc. Snaží se proto přesvědčit vesničany, ale nikdo mu neveří. Vypadá to, že upíři vyhrají. Pak však nastává zvrat, který překvapil i mě. Byl to ten dobrý druh zvratu, kdy nemáte pocit, že si to autor na poslední chvíli vycucal z prstu, ale v duchu mu tleskáte za jeho genialitu.

To neznamená, že tu není pár nechutných scén. Třeba když Toshio velmi důkladně experimentoval na své manželce, která se stala upírem. Různě do ní řezal a testoval, co všechno jí zabije. (různé kyseliny a narkotika) Nakonec jí vrazil kolík do srdce. To celé natáčel jako důkaz pro vesničany. Nekonečně badass vědecký přístup.

Shiki je vůbec docela realistický. (Samozřejmě. LOLupíři. Ale vážně to docela dobře podává)  Snaží se popsat jaké to je, když vstanou z mrtvých, proč napadají upíři své známé. Neukazuje upíry jako krvelačné nestvůry, ale naopak jako zoufalé jedince snažící se přežít. 
shiki 3
Hmm. Co ještě. Je tu hrozná spousta zajímavých, propracovaných postav. (Jenom jsem hrozně líný, než abych je všechny vyjmenoval) Všichni mají různé motivy a názory. Jsou bohatě rozvinuté a ne přehnané ukázky nějakého klišé. Už dlouho jsem neviděl, aby v jednom seriálu bylo tolik různorodých a fascinujících postav.

Jak jsem řekl, design postav je zvláštní, musel jsem si na něj zvykat. Ale svým způsobem je mnohem krásnější a originálnější, než to, co je už posté recyklované. Je svěží. Jinak je Shiki naanimovaný skvěle.

Celkově to je skvěle provedené, originální anime se vším všudy. Postavy, atmosféra, styl, vypravování, zvraty, Shiki má všechno. Suverénně vede nad vším, co tohle léto a podzim vyšlo. Ne, že by měl zrovna tvrdou konkurenci, když si teď vzpomenu na High school of the dead, Ironmana a podobné. Definitivně stojí za zhlédnutí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama