Mobile Suit Gundam

4. června 2011 v 17:32 | Happy |  Anime


Mobile Suit Gundam je mecha anime z roku 1979(!), které se považuje za zakladetele žánru "real robot" ukazující mechy realisticky. Seriál zplodil spoustu pokračování a spinoffů. V současné době to je všeobecně známý pojem a jedna z nejpopulárnějších značek. Každý si u slova Gundam představí ikonického mecha. Úplně první seriál má 43 dílů a byl následně (1982) zpracován ve 3 filmech s novými scénami. Jeho neuvěřitelné stáří jde znát. Upřímně řečeno to bylo pro mě zpočátku skoro nesledovatelné, připomínalo to skoro flash animaci. (Časem jsem si zvykl) Musím však uznat, že to má velkou hodnotu jako klasika. Gundam obsahuje jedny z nejznámějších a nejpopulárnějších postav (Char Aznable) a mecha designů (Zaku a gundam RX-78) všech dob.

Děj. Ray Amuro, náctiletý technologický nerd, se zaplete do obrovského konfliktu mezi Zemskou Federací a Principátem Zeon. Musí ovládat experimentální mobile suit - gundam. (Pozor. Možná to zní podobně, jako evangelion .. vlastně to zní podobně jako všechny mecha anime vůbec.. ale není to vůbec podobný. Eva je super robot z roku 1995 a řeší úplně jiné věci) Spolu s vesmírnou lodí White base plnou civilistů se vydává na strastiplnou cestu s jediným cílem: přežít.

Jeho blonďatý maskovaný rival Char Aznable je populární jako dark vader.

Všechny gundamy mají silné protiválečné a enviromentální podtexty. Vzájemné pochopení je tématem snad ve všech seriálech.

No, animace. Haha, animace. Když odskočíte z věcí jako AnoHana či Steins;Gate na 30 let starý anime film, tak to jde znát. Nechci říkat, že to vypadá špatně. Je to jenom fakt staré. V té době používali jiné techniky. Osobně jsem nic tak starého ještě neviděl, takže to nemám s čím porovnat. Každopádně si na to chce zvyknout. Po 20 minutách to je v pohodě. Samozřejmě, pokud je pro vás tohle naprosto normální, tak klobouk dolů. Na to jsem moc mladý.

Celkově to je klasika a jeden z pilířů anime. Možná to je poněkud těžko sledovatelné (pokud jste zvyklí na CGI laserové efekty ve fullHD, tak budete zklamáni) a postavy jsou trošku zastaralé (to protože je za těch 30 let asi milionkrát okopírovali), ale pořád to má své kouzlo. Je to kus historie. A docela se hodí to vidět předtím, než se kouknete na Gundam Unicorn (který je naopak plný orgasmického CGI eyecandy, laserových udělátek, epické animace a soundtracku), protože ten na původní gundamy nepřímo navazuje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama