Usagi Drop & My Girl

10. června 2011 v 20:42 | Happy |  Manga
My Girl a Usagi Drop jsou slice of life mangy, pro které mám prostě slabost. My Girl je seinen (pro starší muže) a Usagi Drop zase josei (pro starší ženy). Obojí má však skoro stejnou zápletku. Je to o single mužích, kteří se najednou musí starat o 5 leté holky. Vůbec na to nejsou připravení a musí změnit svůj způsob života. Postupně tak dospívají jako jejich dcery. Nejsou to shounen rubačky nebo shoujo lol romance, postavy tu jsou realistické a hlavně dospělé. Je to jeden z důkazů, že manga není jenom pro puberťáky utíkající od nudého školní života (a fujoshi), ale že i dokáže vyprávět dobrý příběh.

Začněme Usagi Dropem.
Usagi Drop je osmisvazková josei manga od Yumi Unita. Byl natočen hraný film a v letní sezóně vyjde i anime adaptace.

Hlavním hrdinou je 30 letý workoholik Daikichi, který na pohřbu svého dědečka zjistí, že má malou příbuznou - tedy dcerku, kterou jeho dědeček zplodil. Holčičku, Rin, rodina dědečka zavrhne a proto se jí ujímá Daikichi, který však není připraven se o ní starat. Musí proto změnit svůj životní styl a přizpůsobit se potřebám malého dítěte. Stará se o školku, řeší odvoz a další problémy spojené s dítětem. Časem ještě potká svobodnou mámu, která úděl ulehčí praktickými radami.
Hlavní důraz je kladen na vývoj postav - Traumatizovaná Rin se postupně stane milou a usměvavou dívkou a Daikichi se učí být rodičem.

Má to velmi jednoduchý typicky josei styl kreslení. Mě osobně vyhovuje.


My Girl je zase pětisvazkový seinen od Sahara Mizu (skutečným jménem Sumomo Yumeka). Tady se projevil právě ten jeden důvod, proč většinou odmítám číst mangu. Nadšeně jsem četl prvních přeložených 21 kapitol. Měl jsem z toho slzy na krajíčku (máma si myslela, že propadám ve škole). Ale pak přišla krutá pravda. Poslední překlad vyšel před rokem, a nevypadá to, že by se v dohledné době objevil další. FUCK THIS SHIT. DO KONCE ŽIVOTA NEBUDU VĚDĚT JAK TO SKONČÍ. WHY? GOD, WHY? OTL

23 letý Kazama Masamune měl přítelkyni, která se rozhodla jet studovat do ciziny. Po pětiletém čekání však zažil velkou ránu. Jeho přítelkyně umřela zanechala po sobě dceru Koharu, kteru celou tu dobu tajila. Kazama se tedy začne o malou holčičku starat tedy starat.

Styl kreslení je opravdu fantastický. Vypadá to prostě krásně. Dokonce i ten otec vypadá rozkošně.


Možná zní obě mangy identicky, ale není tomu tak. Mají úplně rozdílné atmosféry. MG je melancholicky dojemný, až bittersweet. UD je zase trošku víc komedický a realistický.

Dále v Usagi Drop hraje rodina zpočátku jen okrajovou roli - jsou to ti "zlí a nezodpovědní dospělí". V My Girl protagonistu všichni podporují - dokonce i matka jeho přítelkyně.

Také jsou rozdílné vztahy mezi rodičem a dítětem. V Usagi Drop se protagonista rozhodne starat o dceru svého dědečka (de facto jeho tetu) jako opatrovník a řeší "jen" problémy v práci a v jeho osobním životě. My Girl se zase stará o vlastní dítě. Musí se společně smířit se smrtí matky a zároveň se starat o společnou budoucnost. Možná to bylo mnou, ale byly tam mnohem intimnější a emotivnější interakce.

Třetí rozdíl jsou jejich (možné) milostné vztahy. Daikichi je typická 30 letá firemní drona, která má jako bonus dítě. Možná to je trošku sociální tabu, ale jinak má diář otevřený. Je tu spousta prostoru pro romanci.
Masamune bude sám. Je totiž sentimentální romantik, který furt vzpomíná na svou přítelkyni. (Nejdojemnější jsou potom scény, kdy se o ní baví s jeho s dcerou) Koharu je pro něj ztělesněním jejich lásky.

Tak celkově jsou obě výborné mangy, pokud "chcete něco jiného." My Girl je mnohem jemnější, procítěnější a má morální podtext. (a je prostě víc awww) V Usagi Drop je zase lehce komedičtější a má drsnějšího protagonistu. Heh. S tímhle popisem by člověk řekl, že bude My Girl pro ženy a Usagi Drop pro muže, ale nope. Muži mají očividně radši emoce (Hej. Otcovství je boží.) a drama, zatímco ženy preferují realistické typické chlapy. Tak máte dvě mangy s stejným tématem, ale rozdílným přístupem. Doporučil bych obojí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ryner | 9. července 2011 v 13:26 | Reagovat

Tak sem začal s Usagi Drop a je to moc fajn manga ale WTF?To není dokončeny?50-ta kapitola je sice pěkný čislo ale jako konec to vůbec nevypadá....

2 Ryner | 10. července 2011 v 2:16 | Reagovat

...Pravě jsem posral všechno co sem moh...přečet jsem si ENDING spoiler...nedokažu ani vyadřit svoje zklamaní.

3 Happy | Web | 10. července 2011 v 17:49 | Reagovat

No, já jsem pořád u 3. volume, protože jsem se rozhodl číst jenom to, co mám koupený. Takže mi to prosím nespoileruj. :)

4 Ryner | 10. července 2011 v 20:20 | Reagovat

Jasně že nebudu proto jsem taky nic nenapsal..:) ale nevíš kde mužu zjistit jestli je to vikendova manga nebo jak často vychazí?

5 Happy | Web | 10. července 2011 v 23:08 | Reagovat

No, podle http://www.mangaupdates.com/series.html?id=7372 na tom dělají občas lidi z 4chanu, takže to nebude moc pravidelný. Mělo by se to někdy objevit. Čekání na překlad je vždycky hrozný opruz, proto většinou mangu ani nezačínám. :/

6 Ryner | 11. července 2011 v 2:16 | Reagovat

Pravě proto začinam jen s dokončenými mangami :) Tady jsem totiž taky myslel že to je dokončeny...

7 Happy | Web | 11. července 2011 v 9:05 | Reagovat

Technicky vzato to je dokončený, jenom to ještě nepřeložili. :)

8 Ryner | 11. července 2011 v 12:02 | Reagovat

No a to je to co je nejvíc nahovno...:D Tohle není žadná hentai manga tady my RAWY nestačej..:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama