Eden - It's an endless world!

15. července 2011 v 1:49 | Happy |  Manga
Eden je dokončená 18-ti svazková seinen manga z roku 1997. Musím uznat, že to jedna z nejrozsáhlejších a i nejrealističtějších mang, co jsem četl. Nemyslím tím délku, například 46(+) svazků bleache ho nedělá rozsáhlým, je to jenom střídání training arcu a rescue arcu. Myslím tím obsah. Je v tom mimo jiné přežívání v postapokalyptickém světě, hackování, cyborgové, viry, pandemie, politika, diskriminace, mafie, prostitutky, epické ozbrojené konflikty i metafyzický kecy. (dokonce tam zmiňuje i náboženství, muslimové tam hrají prominentní roli) Zahruje to řadu postav, které nejsou retardované shounen klišé a mají opravdové motivace a historii. A vyvíjejí se. Někteří dospívají, další nalézají nové hodnoty v životě, jiní je ztrácejí.

Jo, a je tam sex. Bohužel.

Děj. Svět je po obrovské pandemii, při které zemřelo 15% populace. Příběh je o chlapcovi, Ellijahu Ballardovi, který se v něm snaží přežít. Jednoho dne mu unesou sestru a matku a tak se rozhodne je zachránit. Nebojte, tímhle to zdaleka nekončí. Přitom jde ve štepejích svého gangsterského otce Noaha Ballarda a objevuje jeho temnou minulost. Sledujeme, jak dospívá, potkává a ztrácí známé. Musí procházet bojišti i intrikami mezi politiky a gangstery. Vážně to nejde shrnout, co všechno v těch 3900+ stránkách je, ale je toho fakt, fakt hodně. Eden je vážně hutný.

Jeden z úžasných kladů je realističnost postav. (shounen\shoujo s tím nejde srovnat) Nikdo tu není zlý, prostě protože může. "Nepřátelé" mají také své cíle, sny a motivace. Občas nebudete vědět kdo je padouch a kdo oběť. Ani naše hlavní postava není svatoušek co má jesus-komplex a chce zachránit svět. (Že jo, Naruto). Je to docela normální chlapec (později muž), co má své slabiny a touhy. Ne všechny kapitoly jsou věnované Ellijahovi, v dost z nich figurují vedlejší postavy, které jsou skutečně propracované a ne jenom křoví někde v pozadí.

Art. Wow. Endo Hiroki (mimochodem fanda Evangelionu) využívá docela realistický a detailní styl. Naprosto žeru jeho fantastické vyobrazení cyborgů (jestli mám rád něco kromě single tátů co se starají o malé holčičky, tak to je fúze člověka a technologie) i rychlé, nepřeplácané boje, které nejsou zbytečně dlouhé. Všechno technologické vypadá skvěle, trochu to připomíná Ghost in the shell.

Celkově to je rozsáhlé, souvislé dílo se spoustou postav, co vypadá skvěle. Je to skoro sága, jedno velké putování přes dvě generace. Máte v tom napětí, zrady, politika, biologie, epické akce, "biologie", prostě všechno, co vás napadne. V realističnosti to je míle před shouneny. Prostě vynikající seinen se vším všudy.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama