Fuck you, manga industry

18. listopadu 2011 v 18:07 | Happy |  Ostatní
tl;dr - Sbírat mangy je utrpení.

Jeden z největších problémů v kupování mang je fakt, že se mnohé (vlastně skoro všechny) věci netisknou znova, takže můžete často "propásnout vlak" (Pokud jste nezačali sbírat mangu před 3 lety, tak máte smůlu). Nebo, což je asi horší, můžete v půlce série zjistit, že jeden svazek není absolutně nikde k sehnání.

Stalo se mi obojí.

Jako první příklad uvedu třeba historickou mangu Emma a upírský příběh Blood Alone, což jsou jedny z mála romancí, které musím. Nebo taky Gyo, což je horror o robotických končetinách napájených plyny z mrtvol ryb. Fuck yeah. Nebo Alive - The Final Evolution, MPD detective a spousta dalších skvělých věcí. Prostě věci dost populární na to, aby byly vyprodány a zároveň ne dost populární na to, aby se dotiskly.

Z druhého soudku je zase Evangelion a Eden: It's an Endless World, u kterého chybí dokonce 3 svazky. Nikdy jsem nechápal, proč chybí jeden svazek úplně všude zatímco jsou ostatní v pohodě k sehnání. To si někdo koupuje jenom osmý svazek a ostatní ignoruje?

Osobně jsem nadšený pro mangu kvůli své originalitě. Existuje spousta různých mang s neotřelými nápady plnými fantazie. (Nebo alespoň mangy, které dobře zpracovávají svůj žánr) Bohužel se právě tyto mangy nepřekládají, protože by se neprodávaly. Tak nemůžu to vydavatelům vyčítat, neprodejné produkty vyrábí jenom idiot a cílová demografie platičů dává jasně najevo, co chce. (Dalšího Naruta a Vampire Knight) Prostě máte další a další shoujo romance a shounen akce. (a yaoi, ježiši, tolik yaoi) Seinen mangy mají buď smůlu, nebo jsou narvány do obrovských omnibusů. Nevím jak vy, ale 600 stránková cihla se mi čte docela špatně.

A holy shit, oni existují lidé, co mají všech těch 50+ svazků Naruta doma.

Pokud jste začali sbírat mangu až teď a máte rádi seinen a josei, tak jste dvojnásobně v prdeli.

Mnozí tvrdí, že jsou nízké prodeje kvůli pirátování. Myslím, že to nejde tak jednoznačně říct. Mnohé věci jdou na dračku hlavně kvůli tomu, že už v době vydávání prvního dílu mají spoustu fanoušků. Například jsem četl pár nelicencovaných mang a pak je koupil, když je přeložili. Samozřejmě to je jenom zlomek toho, co teď vychází, ale bez internetu bych nikdy takový Usagi Drop nekoupil. Rozhodně ale nejsem svatoušek. Pokud by přestal vycházet scanlation Naruta (který teď čtu jenom abych se naštval), Claymore, Gantze a Bleache, tak si ty svazky stejně nekoupím. Prostě to přestanu sledovat. Jejich kvalita nepřipadá dostatečná na to, aby za to stálo si to koupit. (Byť ostatním to očividně stačí.) Ale takhle mám možnost si to vyzkoušet před koupí a vědět, do čeho jdu. (Jinak bych "neriskoval" a ty věci prostě ignoroval)

Takže zabitím scanlatingu by se spíš přípravili o potenciální zákazníky, než že by přilákaly pirátující příležitostné čtenáře A zákazníků potřebuje spoustu. Musí být těžké je přesvědčit, aby začali platit, když to předtím měli celou dobu zadarmo. (Já je kupuji hlavně protože jsem vždycky chtěl mít manga knihovničku a protože se držím zvláštní pirátské morálky, arr) Osobně mám rád status quo - co je licencované to se nepřekládá.

A proč je vůbec kupovat? Asi to je lítost. Koupí takové Lolity od Nabokova nebo 1984 od Orwellla dáváte peníze jenom držitelům licence a těm co to vytiskli. Autoři už jsou po smrti. A i bez vás si to koupí miliony lidí. Tady ten problém s prodejností prostě nejde tolik cítit. Takový manga průmysl je podstatně menší. Asi mi víc vyhovuje podporovat toho slabšího. Holt není nákup jako nákup.

Nakonec: Fuck you Dark Horse a vydej konečně 6. svazek Edenu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama