Sundome

14. listopadu 2011 v 19:19 | Happy |  Manga
Je možná trošku smutné, že jsem si přesně tuto frázi jednou říkal taky. Kromě toho to je jedna z mála nesexuálních obrázků co jsem vygooglil.

Sexuální frustrace: The manga. Sundome je 8 mi svazková seinen manga, kterou nenávidím. Ne protože by byla nějak nekvalitní či špatná (to bych jí.. třeba.. nečetl), ale jen u málo věcí jsem se cítil tak mizerně a nasraně. God damn. Upřímně mám radši retardovanou romanci v shounenu nebo přeslazený, stokrát opakovaný kýč v shoujo než tohle. Rozhodně byly moje nejčastější emoce vztek a frustrace.

O čem to je? Protagonista Hideo Aiba je loser. Spolu se svými patetickými loser přáteli je v "římském klubu", který sdružuje fetišisty a otaku. Nečekejte Genshiken, který ukazuje různé podivíny v dobrém světle. Jsou to bezpáteřní existence. Jednoho dne k nim zavítá záhadná Kurumi Sahana, do které se Aiba hned zamiluje. Začne tak poněkud zvláštní, až sadomasochistický vztah. Sahana má totiž.. zvláštní, až excentrickou osobnost. Nechává Aibu dělat různé úkoly vyžadující fyzickou či psychickou odolnost a dává mu za to odměny, jako například přičichnutí ke kalhotkám, nechání si olíznout nohu a postupně jsou čím dál tím nechutnější zvrhlejší. Nikdy se však nedostanou k sexu. Sundome totiž znamená (A teď se ztrapním, protože překládám překlad. Použil jsem trošku artistické licence.) "Zastavit těsně před koncem". Aiba si to všechno nechává líbit, třeba se v tom zvráceně i vyžívá. Je to jedna z mála postav, co si prostě na rovinu řekne, že je ubožák, a smíří se s tím.

Sundome ukazuje fetišismus, masochismus a dává slovu deviace ten správný odporný význam, po němž se znechuceně odvrátíte. Není to typický fan service jako pantsu shoty, "ježiš omylem jsem vstoupil do koupelny" a podobné. Kurumi Sahana si s Aibou pohrává a a je obecně nesympatizovatelná a nepochopitelná postava. "Je to mrcha." by bylo moc málo. Je to nestvůra z hlubin pekla. Od toho tu je ending, kdy pochopíte její motivy - Chtěla z Aiby udělat muže, což se jí podařilo. Kromě toho tu jsou vedlejší subploty o zbylých členech, ale to je jenom křoví. Přes svou originalitu s úchylkami má docela slabší dějová témata. Naprosto typické prvky školních komedií jako například návštěva prokleté jeskyně atd. Těch svazků by mohlo být méně, přišlo mi to jako umělé prodlužování slice of life epizodami.

Ach. Obvykle tvrdím o každé manze, kterou recenzuji, že se mi její kresba líbí. U Sundome to platí částečně. Autor Okada Kazuto tu totiž kombinuje velmi realistický styl s komedickými vložkami (přehnaně nakreslené obličeje, nudličkovité končetiny, atd), což mnohdy naprosto zabíjí atmosféru a absolutně se mi to nelíbí. Trochu mi připadá, jako by ta komedie se sexuální částí neustále zápasila a prostě to k tomu nesedí Co se mu ale výborně daří, je dělat scény, z kterých doslova sálá sexuální frustrace. Ten důraz na určité části těla, detaily. Na Aibově obličeji jde jasně vidět chtíč. Několikrát jsem kvůli těm scénám musel zkontrolovat, jestli je někdo za mými zády. U normálního fan service se člověk cítí potěšeně, nebo pohoršeně. (Nebo znechuceně, protože je nechutný) U tohohle jsem se cítil špinavě. A ten character design se mi rovněž nelíbí.

Myslím, že to rozhodně není pro fandy romantické komendie, až by ta kresba naznačovala něco jiného. Je to depresivní, frustrující manga plná sexuálního napětí, ubohých postav a mizerných vtipů. Když už o něčem říkám, že je něco zvrhlé, tak to myslím vážně. Já už viděl some shit a přednáška "úchylárny z japonska" na advíku mě dvakrát nešokovala. Ale tohle je mnohdy grafičtější, jak čistá hentai manga. Na tohle nemám žaludek. Ale musím uznat, žeto v těch nekomedických částech prostě dokázalo působit na emoce, byť spíše ty negativní. Takže celkově to, přes art styl, všem doporučuju. Naserte se taky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sense-horse | Web | 16. listopadu 2011 v 15:17 | Reagovat

Ahoj lidi, umíte anglicky, nebo se chcete naučit časovat? Pokuď ani byla bych ráda kdybyste se přidali k ANAARu, mé překladatelské skupině.
Více informací: http://fansub-anaar.webnode.cz/pridejte-se-k-nam/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama