Liar game

29. prosince 2011 v 19:01 | Happy |  Manga
Liar game je ongoing manga od Shinobu Kaitani. Není tolik známá, což mi připadá divné, neboť je úplně skvělá. Definoval bych jí jako seinen Death Note. Je tu podobné přechytračování, plánování, zrady i geniální rivalové. Jenom nepoužívá žádné nadpřirozené prvky, díky čemuž jsou úspěchy protagonisty značně působivější.

O čem to je? Nao Kanzaki, nechutně upřímná a důvěřivá studentka jednoho dne dostane balík s 100 miliony yeny a dopis, který ji zavazuje účastnit se v "hře lhářů", kde se dva soutěžící musí během třiceti dnů všemi prostředky (tedy hlavně lstí a lhaním) zmocnit co nejvíce peněz soupeře. Po 30 dnech totiž přijdou zaměstnanci Liar Game office a 100 millionů si vezmou zpět. Pokud ty peníze nemáte, tak se zadlužíte (a oni si ty peníze získají všemi prostředky). Pokud však máte víc, jak 100 milionů, tak si zbytek můžete nechat. Hned první den jí její soupeř (shodou okolností její oblíbený učitel) kompletně obere o všechno.

Ve slzách se obrací tedy na Shinichiho Akiyamu, bývalého podvodníka, a žádá ho o pomoc. Zpočátku jí odmítne, ale následně se přidá, protože je přece nice guy. (No zní to dost lacině, ale v manze to je překvapivě příjemné) Společně toho učitele tedy přelstí a oberou ho o všechno. Nao je o 100 milionů bohatší a učitel těch 100 milionu dluží. Co tedy Nao udělá? Samozřejmě ten dluh za něj splatí s tím, že se ten učitel má polepšit.

Bohužel pak zjišťuje, že musí do dalšího kola.

A tak to pokračuje dál, poznáváme nové hry (každá má svou chybu nebo chyták, který se musí využít) i nové postavy. Akiyama je realista a vždycky vymyslí plán, který počítá i s nevyhnutelnou zradou jednoho z účastnících, neboť všichni jsou chamtiví. Jeho plány jsou geniální, využívají jak psychologii (v manze jsou často popisované různé psychologické jevy) tak pravděpodobnost. Autor si dává velkou práci s vysvětlováním hry i Akiyamových plánů, abychom si nemysleli, že si něco vycucal z prstu. Musím uznat, že jsem málokdy viděl něco takhle promyšleného. Death Note vám jenom nakecá, že je chytrý, většinou si však vycucá z prstu bullshit a okecává je. Liar game je skutečně promyšlený od začátku do konce.

Nao je naopak směšně naivní a vždycky jí někdo podrazí a obere. Nakonec však s pomocí Akiyamy taky vyhrává a postupně si získá lidi na svou stranu. Jako, naivních protagonistů co se obětují pro ostatní byla spousta (a většinu z nich jsem nesnášel), ale Nao má své kouzlo. Je potěšení sledovat jak si drží svoji morálku v prostředí lhářů a podvodníků.
Časem se objeví rival - Yokoya Norihiko, s kterým má Akiyama doslova psychologický šachy s vícevrstvými plány.

No art.. občas mají pár divných perspektiv a proporcí, ale to se časem zlepšuje. Je hlavně funkční, moc detaily neoplývá. Dost používá komedické výrazy. A JSOU TAM NADKOLENKY.

Tak celkově to je úžasná manga s geniální zápletkou, sympatickými postavami a holy shit to má geniální zápletku. Liar Game je svěží, napínavá, zábavná a prostě promyšlená seinen manga, co dokáže člověka chňapnout a nepustit. Nedoceněný klenot a jeden z důvodů, proč mám vůbec rád mangu. A proč se chci učit francouzsky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Skullka Nika "Sealand" Elricová | E-mail | Web | 28. ledna 2012 v 1:46 | Reagovat

Téda, to vypadá vážně... geniálně. Must read!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama