První dojem - Nisemonogatari

8. ledna 2012 v 0:07 | Happy |  Anime
V maličké pauze mezi děláním matiky (kecám, ani jsem se té učebnice nedotkl), hraním Katawa Shoujo a maratonováním Gundam Zeta (po čemž mě čeká Double Zeta a Glee) jsem zhlédl Nisemonogatari. Musím přiznat, že výhradně kvůli závěrečné znělce, jinak bych to odložil. Mno. Závěrečná znělka tam nebyla, takže jsem byl poněkud rozčarován. Ale to je teď jedno.

Nisemonogatari (vzniklo kombinací Nisemono - cca lež a Monogatari - příběh, fansuby používají jako překlad travestory nebo impostory) je pokračování neskutečně populárního Bakemonogatari od studia SHAFT. To jsou ti, co neustále berou drogy. Vtipně ho licencoval Crunchysubs (jedna z mála legálních streamovacích stránek), ačkoliv není na americkém trhu k dispozici Bakemonogatari. Veškerá popularita tedy vychází z ilegálně stažených kopií špinavých pirátů. Ale to byl jen nitpick.

Popsat děj mi připadá docela složité. V Bakemonogatari přežil Araragi Koyomi upíří útok a získal tak schopnost vidět nadpřirozené věci. Pomůže pár holkám a přidá si je do harému. (což i samy uznávají, vlastně docela často boří 4. zeď) Nisemonogatari na to navazuje a uvádí jeho dvě sestry. (Podle všeho se na ně má soustředit)

Recept Protagonista-pomůže-přidá do harému vám může připadat docela laciný, ale ono to tak vůbec nevypadá. Je tam totiž málo akce a bullshit morálních keců, a místo toho vás to zahltí dialogy. Skoro bych řekl, že to je celé o dialozích mezi postavami. Pořád a pořád kecají. Nesnesitelně dlouho (a, pokud dáváte pozor, tak dost často o tom samém) kecají. A o tom to taky je. Hrátky se slovy a dvojité významy tu jsou doprovázeny animací. Je to úplně jiný přístup, než mají jiná studia, kde to dělají naopak. (Tj. hlavní je co se děje na "dějišti" a do toho to postavy komentují) Často náhodný záběry na krajinu (nebo nevysvětlitelný důraz na některé části těla), činnost vyjádřena symboly či náhodné blikání slov na černém pozadí, to všechno jenom podtrhuje dialog.

Zpočátku mi to připadalo zvláštní, ale časem jsem si to oblíbil.

Rovněž se mi važně líbil fan service. Nevím proč, ale když mi furt do očí cpou prsa a kalhotky, tak mě to spíš znechutí. Ale když máte tady sexy záběry na v podstatě nevinné činnosti (třeba jenom leží na posteli), tak to mám moc rád. Nebo třeba 0,5s trvající pantyshot či výstřih. Můžete to klidně propásnout, pokud mrknete. Je to hrozný tease a můj mozek dřív zareagoval "to bylo rychlý, toho bych chtěl vidět víc" a vůbec nepomyslel na typický "neee, zase kalhotky". Prostě mám radši to, co neukazují, než když "Kyaa ecchi!"

Bake i Nisemonogatry jsou velmi, velmi polarizující. Někdo to bere jako rádoby hluboký, glorifikovaný harém bez animace a pozadí. Jiní zase chválí jeho chytré dialogy (vlastně to celé stojí a padá na chytrých dialozích), zajímavé postavy, kreativitu a experimentální přístup. (a pak jsou lidi, pro které to není Naruto) Kdo ví, třeba mají pravdu obě skupiny. Jako, rozhodně to místy připomíná slideshow, do kterého čtou dabéři svůj scénář, a ne život postav. Ale zároveň mi ty postavy připadají podstatně zajímavější než v ostatních anime. Hrají si se svými archetypy a občas si uvědomují svoje role. (i když jsem se setkal s názorem, že jakékoliv boření 4. zdi je nejnižší humor)

No animaci jsem zmínil. (moc jí tam není) Character design od Watanabe Akio (The World God Only Knows) je rozkošný, fan service je sexy, pozadí používá bullshit architekturu (nezkoumejte, kde rodina Araragi sakra žije) a rozhodně to sere na realitu. Rozhodně mi ten SHAFTí styl připadá docela kreativní a zajímavý, byť je pro "normální" věci naprosto nepoužitelný.

Tak celkově to není žádný překvapení. Další várka kecání, divných záběrů, sexy záběrů, a kecání. Je to love it or hate it. Clever or hipster. Mě osobně to baví a připadá mi to zajímavý. (No a ten eye candy taky není k zahození) Rozhodně jsem se na to těšil nejvíc a tuhle sezónu nemá kdovíjakou konkurenci. Ale kdo ví, třeba se objeví něco lepšího. Chytrý harém s fan service.

Ale ten ending tam mohli kurva dát. Fuck them.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 FallenSeraphim | 17. ledna 2012 v 18:08 | Reagovat

Osobně to za harém nepovažuji, těžko říct, co by mu Senjougahara udělala. Ohledně té architektury, ty random červené žebříky u Araragiho doma mi hned připoměly Senjougahařin dům.:D

2 Happy | Web | 17. ledna 2012 v 20:07 | Reagovat

Já zase jo, protože to Hachikuji v prvním dílu sama zmínila. :) Pak teda záleží na definici harému, pro mě to je seriál s protagonistou, okolo kterého se motají dívčí postavy, které mohou (Nadeko), ale nemusí chtít jeho dick. I když ono to je trochu jiný, když s ní chodí, no.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama