Mass Effect 3

19. března 2012 v 20:24 | Happy |  Hry
Mass Effect 3 je finální díl scifi trilogie od Bioware. Fakt si už nepamatuji jedničku, ale myslím, že to je kombinace akce z ME2 a RPG prvků z ME1. (Minimálně tam je konečně zase nákup equipu) Má originální, docela bohatý lore plný ras a technologie, což se mi v jedničce docela líbilo. Zároveň to je však blatantně gay. Podobně jako yaoi to není moc reprezentace gay komunity (ale hej, co já vím, třeba se mýlím), ale fan service pro holky.
Jako Commander Shephard zachraňujete galaxii před mechanickými vesmírnými chobotnicemi, které chtějí vyhladit všechen organický život. Sjednocujete ostatní rasy a připravujete se na záchranu Země, protože fuck yeah lidstvo. Řešíte rovněž staletí staré spory, ve kterých mohou i některé rasy naprosto vyhynout. (Asi si chtějí vyřídit účty než je vyhladí Reapeři) Do toho všeho vám zasahuje zlá frakce lidí Cerberus, pro které jste předtím pracovali.


Mezi zajímavé rasy patří Turiani (Vesmírní Prusové), Gethové (Vesmírní terminátoři), Asari (Vesmírní elfové skřížení se šmouly), Quariani (Vesmírní židé), Hanar (vesmírné medůzy) a Salariani (Vesmírní.. tady mě nic nenapadá).

No hraje se to docela dost.. akčně. Přidali tam čepel pro boj zblízka (protože proti nejvyspělejší rase, co galaxii vyhladila už nesčetněkrát, potřebujete čepele na rukou. Alespoň by to mohl být bajonet, ale na ja.). Docela chytře (myslím, že chytřeji než ME1 i ME2) mají vyřešené zbraně - máte přístup ke všem a nemáte žádné penále za třídu, ale zato vám snižují cooldown u schopnosti podle své váhy. (voják toho tedy unese nejvíc a není tolik zpomalován). Opět dostáváte pravidelně expy a můžete si upgradovat skilly s tím, že se jich můžete od společníků pár naučit.

Hra využívá systém 4 obran - životy, brnění, štít a bariéry. Na každý platí něco jiného, ať už munice do zbraní nebo schopnost a je nutno kombinovat parťáky aby vás doplňovali.

Docela vtipně mají v nabídce možností akční mód, RPG mód a story mód. V akčním módu víc střílíte a hra dělá konverzační možnosti za vás, v RPG módu musíte dělat všechno a v story módu máte zjednodušený boje, abyste se nedejbože nezasekli. Jinými slovy to je Call of Duty mód, normální mód a visual novel mód. What the fuck. RPG mód má být úplná samozřejmost.

Takže si letíte galaxií, plníte vedlejší a hlavní mise, uzavíráte pakty a připravujete se na finální útok. Každý váš čin se projeví v jakémsi počítadle "připravenosti galaxie", který ukazuje celkový stav vaší aliance. Krásně to má rozdělený na jednotlivé rasy a píše tam co všechno jste zachránili a co vám ve finální bitvě pomůže. Od všech dostáváte emaily a všemožný reporty, je to vskutku zábavné čtení. (Škoda že je to nakonec úplně na hovno)

Docela chytře do toho zakomponovali multiplayer. Jeho hraním si docela pomůžete v kampani (zvyšuje bonusy za jednotlivé assety) Je to vcelku zábavný coop survival s 4 hráči.

K záporům. Oh boy, to bude psaní plné spoilerů.

Různé mise jakoby psali úplně odlišní lidé. Například Tuchanka byla skvělá a Mordinova smrt byla nejemotivnější věc v celé hře. Naopak Citadela byla spíš průměrná střílečka. A pak ten vynucený "VYHLADIT QUARIANY NEBO VYHLADIT GETHY?" bullshit. Fuck you. Neočekával jsem nějaký "všichni se budem mít rádi" řešení, ale způsob, kterým vyhynuli, byl absurdní. "ZAČALI PO NÁS STŘÍLET, CO UDĚLÁME? HŮRÁ NA NĚ." Člověk si říká, proč nevymřeli dřív, když jsou tak masivně retardovaní. (Mimochodem, zachránil jsem Gethy, protože si zaslouží šanci pro existenci, na rozdíl od vesmírných židů, co se je snažili hned dvakrát vyhladit. Fuck them)

Vesmírný ninja? Vážně?

Snový pasáže jsou mizerný voser.

Mám pocit, že konverzace jsou v ME3 poněkud osekané a tak nějak vůbec nemáte pocit, že něco ovlivňují. Hlavně, když vám hra dá na výběr dva způsoby (hodný a zlý) jak říct úplně to samé. Ta konverzace je taková.. plytká, což je teda u studia, co se hlavně pyšní dějem a postavami, docela fail.

Nejhorší je však ten konec. Internety jsou toho plný a můj názor v tom ohledu není nic originálního (Ale když už ty masy dedikovaných hráčů říkají, jaký to je shit, tak na tom možná něco bude..), ale pokusím se alespoň říct proč mě to nasralo.

Ani mi tolik nevadilo bullshit sebeobětování se. Překousl jsem, že mi ten malej zmrd chlapeček řekl ÚPLNÝ HOVNO a tak nějak to skončilo bez žádnýho vysvětlení nebo epilogu. Ten metafyzický, pseudofilozofický (ale ve skutečnosti prostě bullshit) nesmysl s zachraňováním organických ras bych taky přežil.
Ale že všechna vaše rozhodnutí jsou spláchnuta do záchodu a v podstatě jste donuceni si vybrat mezi třemi skoro identickými konci lišícími se jenom barvou exploze, to mě nasralo. Celá ta sága byla v podstatě na hovno, neboť ten konec stejně NIC, co jste udělali, neozhlední. Klidně jste mohl být terorista co pojídal děti, nebo vesmírný Kristus, dostali jste na výběr to samé. Je to jako kdyby do poslední chvíle neměli tušení, jak ten konec napsat a pak to splácali dohromady nad pivem za jeden večer. (a to včetně renderování) (Zpětně jsem se teda nasral na Deus Ex: HR, ale ten ty konce měl alespoň zajímavý)

Cítím se uražen.

Graficky.. S mým 5 let starým počítačem k tomu asi nemám moc co kecat, ale některý laciný sprity na pozadí a absurdní textury si teda mohli odpustit. Rovněž ty instantně mizející mrtvoly byly dost znát.

Tak celkově to byl hrozný trainwreck, který jsem ale fakt do posledních 20 minut vůbec nečekal. Myslel jsem, že to bude něco epického s žádným zakončením pro všechny rasy, kde se projeví všechna (alespoň ty větší) vaše rozhodnutí. Taky tomu všechno nasvědčovalo - armáda se hromadila, konflikt se hrotil a prostě šlo cítit, že se připravujete na zlomový bod. A pak jsem dostal asi tříminutovou retardovanou okecávačku, která ale absolutně nic nevysvětlila. Přičemž já mám ten lore i postavy fakt rád. Mordin, Garrus, Legion, Wrex, Liara, to byly hrozně pamětihodné postavy. (na druhou stranu tam byly i dost nemastný neslaný exempláře) Sorry, ale ten nový James a robotická EDI jsou úplně zbytečný přídavky.

Rozhodně to není adekvátní zakončení k sérii, která začala tak úžasně jako ME1. (když teda vezmu v potaz, že jsem za jedničku dal pod 300,- a za tohle přes 1000,-, tak jsem nasraný dvojnásob)

Fuck.

This.

Shit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 elwis | 24. března 2012 v 14:57 | Reagovat
2 Happy | Web | 24. března 2012 v 17:40 | Reagovat

Tak to je důkaz, že to jsou buď géniové, nebo retardi. I když mi to připadá jako trošku moc wishful thinking.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama