Stargazing dog

8. března 2012 v 22:37 | Happy |  Manga
Stargazing dog je oneshot manga od Takashi Murakamiho. Ve svých kraťoučkých 125 stránkách dokáže emotivně zachytit rozpadávající život člověka očima rozkošného, naivního psa. Je to asi jedna z nejlepších věcí, co jsem zatím koupil.

Je rozdělena na dvě části. První část začíná tím, že policie najde auto s mrtvým mužem a psem. Následně zjišťují, že pes umřel podstatně později. Pak se to vrátí do doby, kdy se ten pes narodil. V útulku ho adoptovala příjemná rodina a pojmenovala ho Happie. (Od slova Happiness, příjemná shoda okolností) Několik let žil v idyle. Vždycky si s ním hrála dcera, krmila ho máma a večer ho venčil táta. Postupně však přicházely změny. Dceru popadla puberta a máma ho přestala krmit. Jediná stálá věc byly pravidelné vycházky s tátou. Časem dostal onemocnění srdce a ztratil práci. V tom okamžiku se s ním rozvedla máma a donutila ho prodat dům. Táta tak musel žít v autě a vzal Happieho s sebou. Ten to naivně viděl jako dobrodružnou cestu. Spolu pak cestují až.. ._.

Druhá povídka je o vyšetřovateli, co se snaží to jméno identifikovat a sám přitom vzpomíná.

Myslím, že to je jedna z mang, které perfektně využily svůj formát. Některé mají totiž moc textu (a proboha, komixy mají text před půlku panelu o_o). Nemyslím to tak, že bych nějak byl líný číst (i když, já jsem líný), ale některé věci jdou snadno ukázat a nemusí se popisovat sáhodlouhým odstavcem. Například v jednom panelu vidíme tátu, jak zklamaně odchází z úřadu práce. Nebo jindy stačí jediný záběr na srdeční kliniku. Víc prostě není třeba říct. Je to neskutečně jednoduché a přesto emotivní.

Art styl mi připomněl starý mangy (přitom to je docela nový). Rozhodně tam nejsou nějací bišíci, táta je sympatický Ojisan (strejdový typ), co už zažil své. (přitom se mi líbí podstatně víc než bišíci..) Happie je úplně rozkošný a pozadí vypadá výborně.

Celkově to je krásný (psí) pohled na člověka, který postupně ztratí všechno, a zároveň je tím osvobozený. (A šťastný..?) Upřímně nevím, jestli jde někde "sehnat", kupoval jsem ji za cca 210,- Kč, ale rozhodně bych jí doporučil všem. Nemá to nějaké anime nebo manga stereotypy. Je to prostě pěkná, místy realistická, místy naivní story.

P.S. Fuck Blog.cz a jejich neukládání článků, musel jsem to psát dvakrát. Tyjo, jediný co člověk po tom blogu chce je, aby ukládal text a obrázky, a on nedělá ani to. What.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama