Nausicaä of the Valley of the Wind

10. prosince 2012 v 0:04 | Happy |  Manga
Nausicaä je sedmisvazková postapokalyptická manga z roku 1982 (dělal jí 12 let) namalovaná samotným Hayao Miyazakim. Taky to je pravděpodobně nejlepší manga, co jsem kdy četl. Jako dobře, z relevantních mang jsem toho četl hrozně málo, ale Nausicaä je ve všech ohledech skvělá a symbolizuje všechno dobré na manze. Epický příběh zasazený do obrovského unikátního fantasy světa s krásnou kresbou.

Tisíc let po "Sedmi dnech ohně" je Země pokryta zvláštními lesy, které jsou složeny z hub, co vydávají toxické výtrusy. Lidstvo bojuje mezi sebou o poslední obytné oblasti. Nausicaa je princezna malé zemičky zvané "Údolí Větru" a musí jakožto pilot jít do války Torumekiů a Doroků. Tahle válka změní všechno. Film to obsáhl hrozně povrchově, manga se docela rychle stane mnohem temnější a epičtější. (shit really hits the fucking fan) Celý svět je velmi promyšlený s mytologií, historií, národy a jejich vztahy. To všechno se tam dozvídáte a celkově nenechává žádnou otázku nezodpovězenou. Jde vidět, že si Miyazaki věděl, co dělá. (ne jako jiní autoři, co to vymýšlejí za letu) Konec byl svinsky uspokojivý a donutil mě přemýšlet. Dobrý konec je sám o sobě zázrak, ale tady je jenom třešnička na dortu dokonalosti.

Co se týče postav, lidé by mohli nazvat Nausicu Mary Sue, neboť je nechutně perfektní, idealistická a odmítá jakýkoliv kompromis v její cestě k spáse všech. Hned několik postav komentuje její utrpení na válce, protože Nausicaa miluje všechen život. Na druhou stranu dokázala v záchvatu zuřivosti během okamžiku surově zabít rytíře. Ke konci jde krásně vidět její vnitřní konflikt. Samozřejmě, feminismus, silný ženský postavy, bla bla. Jsou tam poměrně zajímaví a (hlavně ne laciní) záporáci s vlastními motivy (tyjo, jaký bullshit si shounen autoři vymýšlejí, to snad nejde brát vážně) a historií. Jako, není to úplně realistické (jako třeba.. literatura), ale jsou vykresleni fakt dobře a nepřipadá vám to vycucaný z prstu. Na manga poměry špička. Miyazaki dokáže dokonale vyjadřovat i vyvolávat emoce.

Taktéž na Nausice vyniká dobrý pacing. Přestože byla serializovaná, tak v ní nevidíte takové ty laciné cliffhangery na konci každé kapitoly. Je to plynulý děj. Pak kresba.. wow. Nejenom, že je krásně detailní (na rozdíl od spousty lidí se na tom zub času rozhodně neprojevil), Nausicaa taky patří k věcem, u kterých si všímáte i skvělého panelování. Říká se, že animátoři dělají nejlepší mangy, protože rozumí pohybu, a s tím teď naprosto souhlasím. Na každém panelu se něco děje a prostě to je strhující. Kvůli tomuhle jsem tři dny za sebou skoro nespal. Je to jednoznačně nejlíp vypadající manga v celé mé sbírce a i kdybych to rozšířil, tak srovnatelných věcí najdu jenom minimum.

Nausicaä je rovněž jakousi kulminací všeho Miyazakovského. Ať už pacifismus, enviromentalismus (a obecně kritika civilizace a konzumního života), boj technologie a přírody, fetiš pro létající stroje, nadpřirozené bytosti/všudypřítomné božstvo i morální šeď (jako v Mononoke-hime), naleznete tu úplně všechno. To množství témat a myšlenek spolu s do detailů vypracovaným fantasy světem tvoří úžasný celek. A i když člověk nemusí vždycky s Miyazakiho názory souhlasit, v manze dávají smysl a nejsou tam "narvané za každou cenu".

Celkově to je prostě perfekce, kterou bych doporučil absolutně každému, kdo alespoň trochu čte mangu. Ať už z hlediska způsobu vypravování, postav, témat, idejí nebo kresby, Nausicaa je ideál všeho dobrého na manze, od první do poslední stránky. Ať už si jí přečtete nebo si koupíte obrovskou verzi od Viz Media (má skoro velikost A4), rozhodně to je skvělé dílo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama