From up on Poppy Hill

16. února 2013 v 1:44 | Happy


Asi to bude pokrytecké, ale japonské názvy ghibli filmů si skoro nikdy nepamatuji a From up on Poppy Hill mi připadal srozumitelnější než Kokurikozaka kara. Je režírován Gorem Miyazakim, scénář mu dělal tatínek Hayao. Každopádně, La Colline aux Coquelicots je poměrně standardní, leč příjemná coming-of-age story. (zní to mnohem líp, než dospívání) Vyšel v roce 2011.

Umi ztratila otce v korejské válce a sama spravuje malou ubytovnu. Každé ráno vyvěsí vlajku, která má námořníkům přát štěstí. Ve školních novinách o sobě najde báseň od neznámého autora. Později, když pomůže své mladší sestře získat autogram od Shuna, který udělal kaskadérský kousek ve snaze zachránit klubovnu, zjistí, že právě Shun je v literálním klubu. Rozhodne se jim pomoct před hrozící demolicí a po zmobilizování holek celý objekt renovují. Dokonce pak přesvědčí investora, aby stavěl jinde. Pak tam je teda záležitost Umiina a Shunova chybějícího otce a podezření, že jsou příbuzní, což jejich rostoucí vztah na čas poněkud zchladlo.

Cast byl bohatý a poměrně zábavný, na devadesátiminutový film měl docela propracované charaktery. (a ani vztah dvou hlavních postav nebyl vynucený, ale naopak příjemně postupný, jak to má být) Je to prostě plné osobitosti a duše.

Nejvíc na filmu musím vychválit dokonalé pozadí. Fakt měli smysl pro detail a dokázali navodit perfektně atmosféru šedesátých let (teda, nejsem kdovíjaký znalec, ale z toho filmu to prostě sálá) a každodenního školního života. Vypadá to krásně a zároveň tak nějak klasicky. Až nostalgicky. Dále se mi velmi líbila klubovna, která byla postavěna ve stylu francouzské vily. Uvnitř to kypělo životem, na vcelku realistický film to vypadalo až fantasticky. Fakt to byl ghibli moment srovnatelný se scénou ze Spirited away, kde postupně ukazovali jak to chodí v těch magických lázních. Přesně tak jsem se cítil.

Právě scénami v klubovně dokázali, že pro tyhle věci mají pořád cit. Tak soundtrack byl slušný, ale na tohle rozhodně nejsem expert.

That being said, ta animace byla o něco slabší, než bych čekal. Zas nejsem taková kyoani whore, ale u ghibli člověk čeká perfekci. Jako, hromadné scény vypadaly výborně, ale pár offmodel momentů tam bylo.

Tak celkově se mi From up on Poppy Hill poměrně líbil. Hlavně kvůli postavám, dobové atmosféře (ježiši, já fakt začínám znít jak naše třídní a to není dobré znamení) a krásnému vizuálnímu zpracování. Z klubovny jsem udělaný doteď, takový magický moment to byl. Ten kontrast reality a typické ghibli parády byl prostě perfektní. Na druhou stranu je děj dost jednoduchý a občas slušně řečeno nuda. Je to down to earth slice of life. A ten zvrat (s jejich otci) byl až trapně předvídatelný, seriously.

Je to velmi příjemné, leč ne moc originální film o dospívání a romanci. Asi se mi nevypálí do paměti jako ostatní Ghibli filmy, ale to ostatně asi žádný z Ghibli filmů, co vyšly poslední dobou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama