Zvláštní sympatie

7. února 2013 v 19:17 | Happy |  Ostatní
Tak nějakou dobu sleduji americké nakladatelství Vertical, které mimo japonské kuchařky a novely adaptuje i poměrně dobrý výběr mang. Mám je ze všech nakladatelství nejradši, protože na rozdíl od třeba Dark Horse nebo Kodanshy (GOD BLESS YOU KODANSHA) neruší mangy bez jakéhokoliv varování. (vlastně je zatím nerušili vůbec) Taky jsou brutálně upřímní a chodí na 4chan dělat thready, což je hrozná sranda. Naprosto v klidu vám třeba řeknou proč to a to nemůžou licencovat, nebo kolik potřebují prodaných kopií. (Či kolik kopií prodaly, některý čísla jsou fakt smutný) Po PR zkušenostech se zbytkem mě fakt překvapila míra kontaktu, co mají s komunitou.


Přitom vydávají docela dobrý věci, mám od nich 5 Billion Needles, 5cm/s, Lychee Light Club a teď budu mít i Knights of Sidonia a Gundam Origin (Yep. Nakonec jsem se pro to rozhodl.), což jsou veskrze dobré věci. Přitom jejich nejprodávanější manga je Chi's sweet home, která je o kočce. S jasnou převahou to v prodejnosti poráží všechno ostatní. Ona jim vydělává tolik, že z toho pokrývají ostatní manga licence. Je to až depresivní.

Z některých mang prodělávají a pokrývají to mangou o kočce.

Think about it for a second.

Je až roztomilé (či depresivní), v jak malém měřítku pracují a zároveň to je hrozně obdivuhodné. Taková malinkatá firmička pod Kodanshou, co si nemůže dovolit licencovat každou shounen mrdku, co zrovna vychází. Sami dokonce přiznali, že Kodansha USA dostává výdělečnější mangy a na spoustu "zlatých dolů" prostě nemají, takže se prohrabávají zbytkem a hledají klenoty. (Což o to, 5cm/s patří k mým nejoblíbenějším mangám) Samozřejmě, jejich cílem je vydělávat a tím se netají, ale damn, snaží se. Třeba začít limitovanou edici Gundamu byla fakt odvážný rozhodnutí. Dokonce jsem přemýšlel o Flowers of Evil (což je o zmrdovi, co čte Baudelaira) a Summer Wars.

Myslel jsem, že mě nějaké fanboyování dávno přešlo. (Po zkušenostech s Bioware všemi herními studii vyjma Eidos Montreal se nemáte čemu divit.)
A teď na twitteru vidím fotku toho neckbearda s plyšovou kočkou a cítím neskutečné sympatie k jejich práci. Fakt jim hrozně fandím. Ta kombinace underdog a otevřeností je prostě dojemná.

Co se se mnou děje?

Mám ze všeho toho vyděláváme-z-prodeje-kočičí-mangy strašně divnou melancholii
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Batfreak | 26. srpna 2013 v 23:00 | Reagovat

Fun fact: Nejprodávanějšími komiksy od CRWE jsou knihy sebraných stripů o Garfieldovi. Jo, o oranžové kočce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama