Shin Sekai Yori

23. března 2013 v 22:50 | Happy |  Anime

Nakonec musím říct, že byla minulá sezóna docela dobrá hlavně kvůli trojici Psycho-pass, Zetsuen no Tempest a Shin Sekai Yori. To první byl solidní mix Law and Order a 1984, druhé shakespearovské scifi/fantasy s výborným.. vším a třetí fakt kulhavá, ale nakonec zajímavá dystopická série. Má 25 epizod, adaptuje úspěšnou scifi novelu a dělalo jí studio A-1 Pictures.

Děj se odehrává v daleké budoucnosti, kdy zbylo jenom velmi málo lidí. Ti však mají zvláštní schopnosti zvané Cantus, mezi které mimo jiné patří telekineze a pyrokineze. Sledujeme skupinu dětí ve škole, která se postupně dozvídá hrozivou pravdu o jejich společnosti. Pak je time skip. Poté je další time skip. V druhé třetině se to nějak zvrtne ve válku s inteligentními krysami (fakt).

Některá vysvětlení jsem akceptoval s obtížemi (jsou docela přetažená za uši), ale když přes to přehlédnete, tak to je docela zajímavá vize. Pokud se tedy smíříte s faktem, že sledujete seriál o tom, jak mluvící krysa převezla bisexuální děti obdařené telekinezí a po vzoru komunistické revoluce svrhla a lobotomizovala svou královnu a později vedla s lidmi válku o nezávislost.

That being said, SSY je jedno z anime, kde je hrozně nestálá kvalita. (ať už animačně, či dějově) Například začátek byl poměrně dobrý, ale k 6. dílu to naopak byla hrozná nuda. Nemluvě o nechvalně známé homosexuální epizodě, která byla blatantní, nechutná a prostě mimo kontext. What the fuck were you thinking anyway. Některé části byly prostě moc dlouhé. Až od půlky to opět začalo být dobré.

Graficky to.. pokulhávalo, nebyla tam asi žádná vyloženě dobrá scéna, ale mělo to stylové vypravování flashbacků. Docela se mi líbil design oblečení, který je značně inspirován buddhistickou róbou. Tu zakomponovali všude - běžné oblečení, školní uniformy.. Samozřejmě musím zmínit Dvořákovu 9. symfonii, která tu prominetně zní. (Vzhledem k tomu, že sdílejí jméno..)

Celkově to byl poměrně dobrý scifi příběh (přes některé podstatně slabší epizody). Blatantní yuri momenty byly sice trošku zbytečné, ale krysí revoluce to vynahradila. Takovéhle věci snad vymyslí jenom v Japonsku. Jenom záleží na tom, jak se vypořádáte s vysvětlením autora, no.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama