Alan Wake

9. června 2013 v 12:51 | Happy |  Hry
Poslední dobou moc her nezkouším (A když už, tak to většinou po dvou hodinách vzdávám), ale Alan Wake jsem dohrál celý. Taky trval jenom nějakých 7 hodin. Je to.. hororový/psychologický thriller TPS od vývojářů Remedy (tvůrci Maxe Oayna) a má to myslím že i docela solidní příběh na úkor trochu repetivního gameplaye. Spousta her se v současnosti snaží navodit "filmový" zážitek, ale většinou jsou jejich děje naprosto retardovaný a gameplay se redukuje na "press x for awesome". Kdy byla naposled hra s inovacemi v hratelnosti? Ok, teď zabíhám k FPSkům, to není důležitý.


Tedy Alan Wake je úspěšný spisovatel s writer's blockem, jede se svou manželkou Alice do malého městečka na zotavení. A tam někde to jde do shitu, protože se Alice zmocní jakási temnota a Alan se probouzí o týden později v nabouraném autě. Postupně nachází stránky z jeho nového manuskriptu, ale nepamatuje si, že by je kdy napsal. Zhrozen zjišťuje, že se všechno napsané stáne ve skutečnosti. Začíná tedy pátrání po zbylých listech a po Alice. Zároveň se ho všudypřítomná temnota snaží zastavit a pronásleduje ho. No jo, to zní jako béčko.

Vyvolává Taken, jakési "lidi" poskvrněné temnotou. Alan s nima bojuje pomocí baterky a revolveru. Nejdřív je musí osvítit a zbavit temnoty, pak je teprv může zastřelit. Tady je první zádrhel, neboť je tu hrozně málo zbraní i druhů nepřátel. Všehovšudy 5 zbraní, dva typy "granátů" a 6-7 druhů nepřátel za celou hru. Boje jsou pořád to samé - uhýbat, trošku ustoupit a pak je osvítit a zastřelit. Občas se hra efektně zpomalí do bullet time (no jo, Remedy) když se objeví za vašimi zády nebo když efektně uhnete útoku. Jako použití baterky je poměrně hezké skloubení gameplaye a příběhu (což ostatně mnoho her nedělá), stejně tak všudypřítomná munice, baterie a příhodně stojící generátory se světly jsou dobře ospravedlněny příběhem a to je masivní plus.
Jak jsem řekl, boj je trošku nuda a občas ve vší té temnotě to je hrozně nepřehledné. Ze všech stran po vás házejí sekery a vy nemůžete uhnout, protože je nevidíte. Můžete pak mačkat shift jako epileptik. Ale pak tam jeden dobrý boj je, to ano.

Hra je rozdělena do šesti epizod, které připomínají díly v seriálu. Na konci je vždycky znělka a na začátku zase rekapitulace toho, co se stalo v předchozím díle. Je to poměrně fajn, epizodu máte zhruba za hodinku a jsou hezky uzavřené. Rozhodně to má děsivou, nepříjemnou atmosféru, kterou dobře podtrhuje grafika. Hlavně, když se začne okolí divně vlnit, to pak můžete čekat útoky monster. Pár lekaček to má taky, ale vyloženě "fuck this I'm out" to není. Hej, když to dohraje zbabělec, jako já, tak to je v pohodě.

Jestli mě něco vosíralo, tak to byly divný animace postav.

Alan Wake byl teď za pár dolarů (90% sleva) na steamu a ještě předtím byl v Humble Bundle a není to špatná hra. Sice to nepatří k věcem, co bych obvykle hrál, ale nelituji toho. Je to jedna z mála dobrých "příběhových" her, na rozdíl od toho... něčeho co zase vydá BioWare.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama