jak (ne)vybírat počítač

23. srpna 2013 v 21:20 | Happy |  Ostatní
Pokud byste narýsovali graf závislosti času stráveného hledáním komponent na technologických znalostech, tak by vám vyšla pěkná gaussova křivka.Když moc nevíte, tak to je poměrně rychlé. Vyberete si počítač v nějaké cenové relaci a maximálně vás zajímají věci jako kapacita HDD, RAM nebo frekvenci procesoru. (Poslední dobou to bylo ještě zjednodušeno na "je to i7?") V tom ohledu to je u počítačů směšně jednoduché. Stačí se držet pravidla "vyšší číslo = lepší". Dobře, to neplatí úplně vždycky, ale huš, jsme na začátku grafu.

Pokud jste naopak na konci grafu, tak už máte takový přehled, že je výběr jednotlivých komponent otázkou několika minut.
Ale když jste zhruba uprostřed, tak to začne trvat exponenciálně déle. Alespoň tak to platí u mě.
  • Strašná paranoia z poruchovosti pevných disků (něco, s čím jsem se do teďka vůbec neobtěžoval, v počítači mám už asi šest let 300gb HDD a pořád netuším jeho výrobce, pořád funguje)
  • Rozlišování generací intel procesorů (i když tam je výběr mezi sandy bridge, ivy bridge a haswell poměrně jasný)
    • samotný výběr procesorů je jedno nekonečné čtení všemožných recenzí a bencharků, do teďka z toho mám noční můry
  • To samé s grafickými kartami. Nvidia 760 je sice poměrně výkonnější než 660, 660 má nejlepší poměr cena:výkon.
  • Rozhodování se o SSD: Kapacita? Výrobce? Budu na to instalovat hry? A co cache a emaily prohlížeče? Bude to jenom systémový disk? Využiju intel smart response? Stojí mi za to rychlé bootování, když to za den udělám třeba jenom jednou?
  • Základní deska - Už jenom čtení o z77 a h77 trvalo věčnost, do teď nevím, které faktory ještě mám zohlednit.
  • Case - většina lidí si koupí nejlevnější case a ušetřené peníze pak investuje do lepších komponent. FUCK THAT. Chci Fractal Define R4, z ryze estetických důvodů. (Chlazení je vedlejší) Ty krabice jsou prostě krásný.
Po nějakém týdnu jsem -něco- vybral a mám pořád pocit, že by se mi kdejaký znalec za to vysmál. Největší problém asi je, že vím, čeho si mám všímat, ale zároveň nevím, jak moc si toho mám všímat. Kupovat to začnu až v září, kdy mi rodiče vrátí moje peníze.

Co se týče notebooků, lidé je mnohdy buď podceňují, nebo přeceňují. Dedikované grafické karty jsou většinou overkill (jedna z vlastností ultrabooků, s kterou souhlasím) pro běžný provoz a zároveň moc slabé pro hraní či renderování/práci. (oproti cenově ekvivalentnímu desktopu) Buď to stojí milion, nebo se to nechutně přehřívá (měl jsem multimediální HP Pavilion a myslím, že mě stál jednu kouli), nebo to vybije baterii během hodiny. Nikdy jsem nepochopil ty masivní 17 palcové monsterbooky s minimální výdrží. Nejsou ani kdovíjak přenosné a když už to máte na stole celý den, tak můžete rovnou mít desktop. Alespoň vám nepodpálí zápěstí. Kamarád měl něco s dedikovanou kartou (a mobilní karty jsou většinou přejmenované slabé shity, u nich se rozhodně nedívejte jenom na čísla, nejsou ekvivalentní) a ani chladící podložka nestačila bránit restartům. (nemluvě o tom, jak nechutně horká byla klávesnice) Ale kdo ví, třeba znamená "mobilita" pro každého něco jiného. Osobně se radši dívám na: klávesnici, displej, rozšiřitelnost paměti, kapacitu baterie a teplotu za provozu.

Moderní procesory jsou na běžný provoz (tj. to, co 99% lidí dělá, aka facebook) dostatečné. Jenom se pořád nezvyšuje kapacita baterií. (nebo se pořád zmenšuje, jak jsou procesory efektivnější) V tom musím přiznat, že nový haswellový macbook air vypadá fakt lákavě. Proč o tom píšu. Sralo mě, když nějaká holka chtěla doporučit notebook a já se koukal na návrhy jejích přátel. Přirozeně se dívali jenom na komponenty a vůbec je nedívali ostatní parametry. (nebo třeba stavba, ten laciný plast u <10k notebooků je mizerný) Fakt chcete notebook s 3 hodinami výdrže do školy? Výkon tady není všechno.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama