Rebuild of Evangelion 3.33 You can (not) redo

11. září 2013 v 21:20 | Happy
4 měsíce jsem se tomuhle vyhýbal. Jen málo věcí mě vyloženě nasralo tak, že jsem k tomu nemohl nic říct. Upřímně řečeno si nejsem jistý, jestli toho budu schopen teď. 3.33 má zároveň zajímavé koncepty a zároveň vás pleská penisem po tváři. A vy u toho musíte sedět do konce. No jo. Na Annův film jsem byl jako většina fandů (well, alespoň těch, co nezavrhla Rebuildy) neskutečně natěšený. Byl jsem na to nahypován víc než na cokoliv jiného. Docela úspěšně mé nadšení zchladil.


Jak to bývá u čehokoliv s Evangelionem, musím k tomu říci pár dodatečných věcí. Původní seriál z 1995 byl extrémně populární, úplně sám nastartoval trh s merchandisem a kvůli němu je Akihabara současnou otaku centrálou. Bylo to psychologickém rozboru hlavní postavy, Shinjiho, dekonstrukce super mecha žánru (tím, že do hrdinské role pilotů vložil psychicky nestabilní teenagery nám víceméně ukázal prostředníček "Takhle byste reagovali vy, zmrdi") Hideaki Anno přitom zužitovkal svoje zkušenosti s depresí, kvůli které se léčil. Hlavní myšlenkou je neutíkat od světa, ale naopak mu znova a znova čelit, ačkoliv to přináší utrpení. Na konci nemusí být odměna nebo vykoupení, ale přesto se nemáme vzdávat. Takové alespoň bylo jeho rozhodnutí na konci EoE. Jako uzavřené dílo to nepotřebuje pokračování.

Rebuild do toho přináší dynamiku úplně jinou. 1.11 a 2.22 mají podstatně.. světlejší? nadějnější? vyhlídky. Mnozí si stěžovali, že to je moc podobné typickému akčnímu anime, chybí tomu ten mindfuck. Jiní zas poukazovali na náznaky, že to je s původním vesmírem nějak spojené a že to bude mít ještě nějaký zvrat. Na konci 2.22 udělal Shinji nemožné, vzmužil se a rozhodl se být sobecký a zachránit Rei. V rámci dvou filmů to byl takový.. normální vývoj. Ale pro skalní fandy původního seriálu to bylo mnohem víc. Po 12 dlouhých letech konečně vidíte, jak něco dělá. (Kriste, po EoE to je síla) Nepotřebuje ho zachraňovat matka ani přátelé, sám vlastní silou se rozhodne někoho zachránit.
2.22 skončil extrémně pozitivně.

... dum dum dum...
3.33 začal o 14 let později. Celé lidstvo je v prdeli, Shinji je uvězněný ve vesmíru, NERV jsou záporáci a proti nim čelí zbytečková organizace Wille. Začíná to tedy záchrannou akcí, kdy se Asuka s Mari snaží získat zpět Unit 01. Bojují s bezpečnostním systémem, který je identifikován jako Anděl, ale zároveň je na něm logo Evangelionů, jsou z větší části mechanické a samy se nazívají Eva Mark 4. Technologie očividně pokročila a lidé staví umělé křížence Eva a Andělů. Akce proběhne úspěšně, Unit 01 je zachráněna.
Shinji se probouzí v poutech. Ptají se na jeho identitu a zkoumají jeho kongnitivní funkce. Na noze má číslo 3 a je nazýván "tentative name Shinji Ikari" - z toho vyplývá, že byl už předtím pravděpodobně klonován nebo se takových nalezlo víc. My nic nevíme, předpokládáme, že to je originál z 2.22. Všichni ho nenávidí a nikdo mu (a tím pádem nám) nechce nic říct. A tady dokázal Anno mistrovsky převést Shinjiho frustraci na nás. Sám jsem byl postupně víc a víc zoufalý, paralelně se Shinjim. Ke konci už škemráte na kolenou pro jakoukoliv informaci. Misato se k němu chová extrémně chladně. Jediné, co se dozví, je, že zničil svět. Chvíli je vězněn (tady s ním promluví sestra Tojiho, pravděpodobně nejlepší věc, která z 3.33 vzešla) a zachrání ho "Rei" v něčem, co připomíná Eva unit 00. Sdílí s ním kyklopské oko, ale vidíte, že to není to samé. V referenčních materiálech se jmenuje Mark 9. (všimněte si, že to už nejsou Unit, ale Mark)

No a potká v ruinách Geofrontu svého otce, který mu mechanicky řekne, aby nastoupil do nově..vzniklého? Evangelionu 13, který je dvoupilotní. Druhým pilotem je samozřejmě Kaworu. Vložte homosexuální podtóny.

Jo, na to se taky nabalila poměrně velká skupina fandů. Trochu mě to znechutilo. Osobně jsem považoval Kaworua za chodící plot device (což teda sám o sobě tvrdil), že existuje aby splnil úkol. Jeho nekondicionální láska k Shinjimu (a k lidstvu obecně) transcendovala pohlaví. Choval by se stejně i kdyby byl Shinji holka. Ale NE, prostě MUSÍ to být fujoshi materiál. No a pak přišla 3.33, která to naprosto utvrdila. Kriste, to bylo homo.
Potká také Rei, kterou ve 2.22 zachránil. Záhy zjišťuje, že to není moc Rei. Jeho cirkus se sobectvím byl tedy naprosto zbytečný. To ho kompletně zlomí a kvůli tomu se chytí té naděje, co mu nabídl otec. Źe všechno se tím spraví. Pak teda v zoufalém delíriu omylem spustí Third Impact, protože mu Gendo lacině lhal. Nakonec všechno zachrání Kaworu (či spíš jeho nechutná, groteskní smrt). Konec. Po 90 minutách ničeho jsme na tom stejně, jako na začátku. Svět je v prdeli a Shinji nic neví. Zapomněl jsem zmínit, že mezi 2.22 a 3.33 je 14letý timeskip, během kterého ale nikdo pořádně nevyrostl a nebyl ani žádný vývoj postav.

Ehm, ten děj by šel shrnout mnohem jednodušeji.

Misato: Shinji, posral jsi svět, už nikdy nepilotuj
Shinji: Proč? Co se stalo?
..
Gendo: Shinji, pilotuj Evangelion.
Shinji: Proč? Co se děje?
..
*Shinji tam nastoupí, všechno se posere a začne zbytek Third Impactu*

No, nejprve co se mi líbilo. Hrozně se mi líbil koncept, že Shinji všechno posral. Po tak hrozně moc pozitivním endingu se jsem to ocenil až s masochistickým potěšením. Ono se to hodí i k Annově popisu NGE jakožto sérii opakování - neustále děláme chyby, ale nesmíme od těch problémů utíkat. Shinji tentokrát neutekl a tím všechno posral. Pak zase neutekl a skoro tak svět dodělal. Ale přesto se tomu musí dál stavit. (Nebo nemusí, na konci už byl zelenina) Přidejte mentálně nestabilní lidi a máte všehovšudy Evangelion.

Bohužel se mi absolutně nelíbilo zpracování. Ať už divný nedostatek.. vysvětlování čehokoliv (jako chápu, že máme být v situaci Shinjiho, ale strašně mě to sralo), spoustu věcí si musíte domýšlet. Což je u Evangelionu vcelku očekávatelné, ale s tolika nejastnostmi asi chce Anno překonat nový rekord. To mám jeden pěkný citát: "If even Eva fans call the movie convulted and nonsensical, youre doing it wrong" Taky prostě chyběl děj. Těch 90 minut by šlo vtěsnat do 30. Celé to byla taková divná instrospekce, ve které se ale z větší části mlčelo. Ještě jsem nebyl z žádného filmu takto frustrován.

Timeskip sice postavy moc nezměnil na vzhledu, ale podstatně poznamenal vztahy. Především tedy k Shinjimu. Většina jich teda byla surově zpřetrhána. Vidíme jistou rozpolcenost u Misato a posun v Asuce (ze které se asi stal anděl, neboť říká lidem Lilim) Dále pak Fuyutsuki a Gendo, pak NERV a Seele (kde Gendo očividně přebral velení) Všichni ve Wunder jsou z něčeho naštvaní a není to ten pseudothirdimpact na konci 2.22. Určitě se stalo ještě něco jiného během těch 14 let.

To je zásadní otázka, která by všechno objasnila. CO přesně se událo během timeskipu?

Máme pár náznaků. Lidé se proměnili v Evangeliony a snažili se dostat k Lilith, nějaký Evangelion se probodl a tím zastavil Third Impact.. je toho docela dost. Ale zároveň to nestačí. Doufám, že se ve 4.44 alespoň něco řekne. Ona je jedna věc, když si z málo informací tvoříte teorie a hledáte v tom smysl. Ale když máte takhle málo záchytných bodů (no vyplňte si 14 let), tak toho začíná být moc. Alespoň se potvrdil fakt, že tam hrají roli časové smyčky a že to tím pádem navazuje na původní seriál.

Graficky, no, to CGI je víceméně dobrý, vesmírná scéna byla úžasná, pak ta Evangelion loď.. spíš moc ne (textury byly moc hrozně barevné a čisté). Boje Evangelionů sice měly tu patřičnou váhu a působily až zoufale drasticky, ale nenazval bych je dobrými. Na to byly až moc zmatené. Jako samostatnou akcii nemá 3.33 moc smysl sledovat. Je to teda značný odklon od předchozí Rebuildů. Vždycky se mi líbily Anhnovy záběry, a to se absolutně nezajímám o kinematografii. Fakt umí dělat ikonické scény. Nemohl jsem si nevšimnout drastického zvýraznění brad. Jsou neuvěřitelně špičatý.

No celkově to je obtížný film na hodnocení. Nejradši bych se na to vykašlal, řekl "to je mrdka" a měl pokoj, ale prostě tam jsou věci, které nejdou přehlédnout. Faktem je, že vám to dalo milion otázek a v podsatě nezodpovědělo žádnou. Je to divný, zdlouhavý (přitom je krátký! Paradox) a frustrující film, který vám zdánlivě nic neřekne. (a ona je otázka, kolik z našich teorií se trefí) Taky to je Eva. Ta Eva. Ten průmysl-měnící kultovní seriál. Nejde to prostě zamítnout. Jsem teda zvědavý, jaká bude 4.44, ale zároveň se toho fakt bojím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 willynka | Web | 15. září 2013 v 13:39 | Reagovat

ja trojku miluju a verim ze Anno mi za to pozehna :D

2 PhilipBaf | E-mail | Web | 29. listopadu 2017 v 5:23 | Reagovat

ome people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

<a href=https://www.cialissansordonnancefr24.com/cialis-expedie-d'europe/>https://www.cialissansordonnancefr24.com/cialis-expedie-d'europe/</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama