1,615

24. ledna 2014 v 0:02 | Happy |  Ostatní
Aneb můj letošní průměr na ČVUT. Pěkně slabý, ale upřímně řečeno jsem rád za každý B co jsem tenhle semestr dostal, každý byl zasloužený. Nakonec jsem se rozhodl i u té DMA pro B, protože se mi už nechtělo bojovat potřetí a zkracovat si prázdniny (moje odhodlání s postupem času konvergovalo k nule). Sice jsem tím ztratil možnost průměru 1,5, ale stipendium mám pořád stejný. Doufám teda, že bude větší než 500.

Na dnešní zkoušce jsem potkal Tomáše, který nám napsal celostránkovou slohovku proč nás nenávidí a smazal nás. Super. Z písemné části jsem měl fakt strašný pocit, u dvou příkladů jsem víceméně šel výhradně podle intuice a u jednoho jsem si byl naprosto jistý, že je špatně. Z předtermínu jsem měl fakt dobrý pocit a jak to dopadlo. Poté jsme se šli najíst a trošku napít piva. Očividně jsem byl fakt unavený (spal jsem kolem 4 hodin), protože jsem byl ve velmi, velmi příjemném rozpoložení už po dvou pivech.

No prostě jsem se ožral. To není pěkný začátek akademické kariéry. Pak jsem v NTK skoro usnul a musel pít kafe abych se vůbec mohl doplazit k ústní části. Test nakonec dopadl bombasticky dobře, pěkných 97 bodů. Ještě malinkatý důkaz za 3 body a dorovnal bych do 100 a měl B. (Dalších 15 a měl bych A, ale well, pivo) Dostal jsem laciný důkaz na jediný řádek který jsem dal takřka bez přemýšlení. (to se doufám nevytahuju, to jenom bylo napsání definice a dosazení) Tomáš vedle mě měl E a do D mu chybělo 6 bodů. Ve skupině s dvěma FELáky jsme ho přesvědčili ať to vyzve. Dostal lacinou mrdku (všechny důkazy do 10 bodů jsou laciný).

Hele tohle vám i napíšu, je to docela srozumitelný a jasný důkaz pro laiky. Teda doufám. Tedy k důkazu. Máte a|b a musíte dokázat, že a|(2b+a).

Vypadá to složitě? Hmm. Nejprve jak se to čte. a|b čtete jako "a dělí b." Lehký, ne? Jak se to píše matematicky? Překvapivě v dělitelnosti není vůbec dělení. Když a dělí b, tak existuje nějaké celé číslo k, pro které platí: b = k*a. Jakože b je nějaký k-násobek a. Díky tomu může platit i a|0 (.. k se pak rovná nule..) a dělat s tím dost věcí, ale to je jedno.

Prostě a|b je ekvivalentní zápis pro b = k*a. Podobně a|(2b+a) je ekvivalentní zápis pro 2b+a= l*a (tady píšu jiné písmeno protože k a l se očividně nerovnají). A to chceme dokázat, že platí. Jak to dokážeme? Začneme tím, že na to zapomeneme. Máme a|b danou, že platí. Z ní musíme vycházet a úpravami dospět k výsledku.

Tedy když platí, že b = k*a, tak můžete obě strany vynásobit dvěma. Tedy 2b = 2*k*a. Co dál? Můžeme k oběma stranám přičíst a (rovnosti jste určitě brali). Získáme 2b + a = 2*k*a + a.
Už máme stejnou levou stranu, co nám říká pravá? Úplný hovno. Ale po malilinkaté úpravě hned vidíte co jsme tím zamýšleli. Vytkneme a. Získáme 2b+a = (2*k+1)*a, což je celý důkaz. 2*k+1 totiž určitě musí být celé číslo. (můžeme ho zaměnit s tím l, co jsme napsali dřív, ale je to jedno)

Tak jsem to zbytečně rozepsal, ale v podstatě vezmete tu rovnost, vynásobíte jí dvěma a přičtete na obě strany a. Otázka 30 vteřin.

No a tohle ta děvka nedala. Nejdřív špatně napsal definici (a = k*b, v tom je podstatný rozdíl, samozřejmě to můžete definovat jako inverz k ale proč byste to dělali) a z toho by to už nedal. Tak jsem mu to pošeptal správně. Nejdřív mi nevěřil. Stejně jako v listopadu, kdy udělal úplně tu stejnou chybu v zápočtovém testu. Tyvole. Když už to jednou opraví tak to hned tak nezapomene ne? No pak čachroval mrdky (jako když nemáte jasnou strategii tak to je možná trošku těžký..) a dostal se postupně až k 2b + a = 2*k*a + a. Finále. V klidu jsem mu řekl: "Vytkni to." Prázdný pohled. Zarazilo mě to, tak jsem to zopakoval. Jako kdyby to prostě udělal, tak to hned vidí. Ale Tomáš si to asi musel přemítat v hlavě než to udělá a to mě vytáčelo. Skoro jsem mu sebral tužku a napsal to sám. Bylo to jako když má osoba před vámi poslední dva díly puzzle a není schopna je dát do obrazu. JAK MŮŽE BÝT NĚCO TAKOVÉHO MOŽNÝ??? Tak nechutnou frustraci jsem dlouho necítil. Ale nakonec mu to docvaklo a ukecal to, no. Má D. Člověk vás obviní ze všech svých nedostatků a vy mu pomůžete k D. Já jsem retard. Zabijte mě.

Na druhou stranu jsem přiopilý dal ústní kolo za dva lidi a to je fantastický pocit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Batfreak | 26. ledna 2014 v 23:13 | Reagovat

Heh, ten důkaz jsi zkopíroval z konverzace? Protože některý ty obraty si pamatuju :D

2 Happy | 27. ledna 2014 v 17:45 | Reagovat

Naopak, potřeboval jsem testovat, jestli to dává lidem smysl :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama