Novinky od Yen Press

20. dubna 2014 v 2:36 | Happy |  Ostatní
Tak Yen Press na Sakura conu poněkud překvapil. Byl jsem teda velmi příjemně překvapený faktem, že licencovali 14-sai no koi, to chci za každou cenu. Ale že vyzvali Index novely? Wut. Ze všech light novel sérií si vyberou tu, která má přes 30 svazků. Jako, LN si většinou kupuje jenom úzká podmnožina manga čtenářů (kteří jsou sami o sobě dosti úzká podmnožina běžných čtenářů), takže většina experimentů s LN v dobách dávných brutálně zkrachovala. Zní to možná trošku povrchně, ale když už chcete číst slova bez obrázků, tak většinou najdete kvalitnější věci.. Vertical sice sehnal Attack on Titan novely, ale to protože jsou tři a protože AOT tiskne prachy. Yen Press už předtím lincencoval Sword Art Online novely a to všechno nejde snad ani stíhat přeložit. To je otázka, jak to celé dopadne.

Nejhorší scenário bude, že se na to v půlce (ale čím blíž ke konci, tím víc nasírací to bude) vykašlou, protože to třeba není výdělečný. To je průser, že ty novely už jsou dost dlouho fanoušky přeložené na internetu. Takže i ti, co mají tu sérii rádi, se na to buď vykašlou, nebo si koupí pvní svazek a tím jejich podpora skončí. To bohužel těch 29 zbylých svazků nepokryje. A vzhledem k tomu, že v každá série ztrácí čtenáře průběžně jak vychází A PŘELOŽIT KNIHU TRVÁ SAKRA DLOUHO, bude Index pekelný tanec. Sám nevím, jestli to chci kupovat.

Pokud by nedejbože měli nějaké smluvní obligace to dotisknout, tak můžou i zkrachovat.

Na druhou stranu, já nejsem vydavatel. Vycházím jenom z článků od Verticalu, Seven Seas a obecně sledování hitparád v NY Times. Třeba mají jiná data svědčící o tom, že se trh od 2011 změnil. Nebo sází na úspěch Haruhi Suzumiya knih. Každopádně jsou všichni vydavatelé podstatně odvážnější.

Vertical s jeho Gundamem očividně zabodoval. Bohužel má docela smůlu na anime adaptace svých mang. Origins je odložen na bůhvíkdy, Flower of Evil byla totální mrdka, Insufficient Direction je 3minutové flash anime a Sidonia je zase 3DCGI anime, co není na crunchyrollu, což dost "mainstream" lidí odradilo. Tonari no Seki kun má opět jenom 3 minuty. (ale zrovna tahle adaptace gag mangy se povedla, asi jí budu také sbírat)

Seven Seas zase dojí Monster Girls a vydá i Arpeggio of Blue steel i fanoušky (tedy, mimo jiné i mnou) zbožňovaný Lucifer and the Biscuit Hammer. To je také menší experiment, neboť Biscuit Hammer už někým licencován byl (a je to tedy license rescue) a zároveň to je scanlatovaný do konce. Teď se uvidí, jestli ti vokální fandové jsou ochotni cálovat šekely. (Já si je rozhodně kupuju, i když je budu mít ve dvou jazycích) Dál se fakt úžasně trefil do vydání anime adaptací (na rozdíl od právě Verticalu) - vytáhli D-Frag skoro současně s vysíláním anime, což jim dost pomohlo, protože třeba i já jsem to kvůli tomu předobjednal, pak se jim to povedlo s Dragonar Academy a teď do třetice i No game no Life. Ti mají fakt šťastnou ruku.

Kodansha, no, ta má Attack on Titan a musí přitom chrochtat blahem. To mrdá všechny možný rekordy. Za ty roky, co si kupuju mangu, jsem ještě neviděl takový počty prodaných kusů. Pak vidíte čísla v Japonsku a jenom zíráte. CEO Kodanshy snad i řekl, že to je poprvé za bůhvíkolik let, co jsou výděleční. Holy shit. Samozřejmě teď experimentují s Vinland Saga a v tom jim docela fandím. Co se týče všech těch AOT spinoffů, doufám, že ten nově vzniklý fandom má dostatečnou setrvačnost, aby to utáhl.

Všichni rostou na úkor Viz, kterému zanedlouho skončí Naruto a Bleach, takže hledá náhradu. Jejich Assassination Classroom je sice fakt cool a vtipný, ale zrovna v Americe se něco takového nehodí.. Rozhodně to nebude taková dojná kráva jako zminěné dvě mangy. Dále teď jedou svý Shoujo série, jako třeba Happy Marriage a podobný (respektive úplně stejný) věci. Nabral sice dost nových věcí, ale asi nic z toho nebude mít takový úspěch. Terraformars je úplná mrdka. Ale hej, dokuď maj Yaoi, tak jim nic nehrozí.

Dark Horse Comics pak nenápadně vydal 14. Eden. Po snad 2 letech a asi bez naděje na reprint chybějících svazků. Zbývaj ještě 4 svazky tak se modlím, že to nakonec protlačí, i když to je očividně dosti prodělečná manga. Nechápu lidi. Takový skvosty tu maj. Jejich OreImo je také takové irelevantní, kluci se moc nesnaží s marketingem.

To jsou tedy trendy. Všeho je podstatně víc, než před lety (kdy to šlo docela v pohodě stíhat i pro parazitického studenta) a rozrůstá se to všemi směry. Viz hledá dojnou krávu, Kodansha jednu obrovskou má, Vertical je na tom sice relativně dobře, ale není to přímo skvostný, Seven Seas se asi rozhodl pokusit se potěšit existující fandomy, což se mu možná vymstí, možná vyplatí. Co mají ale společného je to, že jsou ty tituly čím dál tím aktuálnější. Sledují nastávající anime adaptace a díky simulpubu v Crunchyrollu mají reklamu skoro zadarmo. Manga průmysl začal držet krok.

Menším problémem (alespoň tedy pro mě) je růst digitální platformy. Zatím to jistí fakt, že má každý vydavatel svou, a nejdou zatím nějak propojit. Amazon teď nedávno koupil Comixology, což zavání průserem. Zrovna Yen Press a Square Enix totiž ohlásili mezinárodni vydání strašný spousty mang a Crunchyroll zase začal dávat online aktuální kapitoly spousty oblíbených sérií. Bojím se, co to znamená pro tištěné mangy. Pomůže jim to? Budou nahrazeny? (přece jenom tisk a skladování je na tom ten největší voser)

So yeah. Selhávám sice ve škole, ale na americký manga průmysl jsem profík.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama