Expelled from Paradise

20. prosince 2014 v 1:52 | Happy |  Anime
Rakuen Tsuihou dokazuje dvě věci. Zaprvé, plně 3D anime už mohou být decentní. Zadruhé, fansubbing je v hajzlu. Byly časy, kdy spousta skupin mezi sebou soupeřila v tom, kdo dá přesnější/rychlejší/lepší titulky. Sice se nekradlo z crunchyrollu, ale speedsubeři to zpravidla do dvou, tří dnů po odvysílání vydali, když zrovna nebylo zkouškový. Od fanoušků pro fanoušky (a pro flamewars). Pak vyšel crunchyroll (a tím pádem i horriblesubs) a najednou jste měli díly současně s Japonskem. Fansubbeři vlastně nebyli potřeba a dost jich ubylo. A zbytek stejně jenom vezme text z crunchyrollu a nějak autisticky ho upraví. Ale i tak se pořád našli lidi, co kupovali bluraye, ripovali a následně je i otitulkovali. Pokud to byl alespoň vzdáleně zajímavý film, tak se zpravidla titulky objevily.

No a co teď. Raws k tomuhle byly venku měsíc a otitulkoval to někdo až teď s četnými gramatickými chybami. Vůbec si nechci stěžovat, jsem fakt rád, že to někdo udělal. (Taky to byl solo project) Ale mezinárodní (anglicky mluvící) anime komunitu přechcali španělé, kteří vydali titulky dřív. Jako zní to debilně od někoho, kdo v podstatě jenom sledoval seriály a ničím užitečným komunitě nepřispěl, ale je tu vidět jak ta stará generace odrostla a tak nějak jí nic nenahradilo.

Díky bohu za scanlating.

Ale k filmu. Je to další projekt od Urobuchi Gena, což většinou znamená: dystopie, společnost utiskuje jedince, lidé jsou pravé nestvůry, cynický kouřící muž středního věku, reference na knihy a základní, leč stravitelné filozofické otázky. A hle, úplně všechno z toho to je. A je to super. Málo lidí se snaží dělat decentní scifi a faktem je, že Urobuchiho koncepty jsou fakt dobrý.

Odehrává se to v daleké minulosti, kdy je Země zdevastovaná a většina lidí žije zdigitalizovaných v orbitální stanici zvané Deva. Ti, co zůstali na Zemi, žijí na úrovni současné Somálie. Jednoho dne někdo hackne Devu, a beze stopy zmizí. Okamžitě se pošlou agenti, aby hackera našli. Jednou z nich je Angela Balzac, která v touze být první nenechá úplně dorůst své tělo, takže vypadá jako 16-letá holka. (Yeah..alespoň se to snažili okecat..) Potká tam cynického, leč schopného Dingo a společně začnou vyšetřovat.

Angela je typicky arogantní a považuje "fyzickou existenci" za něco podřadného a krajně nepříjemného a Dingo jí ukáže, že otrokem je vlastně ona. Character development. Typická kritika společnosti, kterou má Urobuchi úplně všude. Místy lze vidět výborný smysl pro detail a obecně nadšení do science fiction, technických termínů tam nacpal skutečně hodně. Občas to však bylo poněkud.. zmatené. Jakoby se soustředili na vysvětlování věcí jako například proč má Angela tělo šestnáctileté holky a třeba se snažili realističtěji popsat atmosférický sestup (tím, že nebyl okamžitý, ale trval skoro hodinu) a tak nějak zapomněli na jiné věci.

Ke konci je poměrně dlouhá akční scéna a tam to CGI skutečně září. Vypadá fantasticky a je to díky CGI všude konzistentní. V kyberprostoru si s tím vyhráli. Dokonce i lidské podstavy vypadaly stravitelně, byť bych to asi pořád nechtěl vidět v seriálu s nižším rozpočtem. Z dabérů tam znám jenom Kugimiyu Rie, která obecně dabuje tsundere postavy.

Celkově je Rakuen Tsuihou slušný scifi film. Není to nějaká kultovní extra třída (vyšlo poslední dobou vůbec něco, co bychom mohli považovat za kultovní dílo?), ale rozhodně to je sledovatelné. Má to své mouchy a tak nějak ty nápady už někdo prozkoumal, ale zase. Dali to hezky dohromady a ta akce je dobrá. Patří to k filmům, které bych klidně viděl znova. Pokud jste měli rádi Gargantii nebo první Psycho-Pass, tak jen do toho.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama