Thinkpady

4. června 2015 v 20:42 | Happy |  Ostatní
Jednou chtěl spolužák pomoci s výběrem notebooku. Řekl jsem "Jo, to je v pohodě, a jaký si představuješ?" Odpověděl mi toto: "Co nejlevnější, s dobrou výdrží baterie a aby na tom šel dobře photoshop" Skončilo to tak, že jsem se na czc díval na notebooky srovnané od nejlevnějšího a snažil se vybrat nějaký, z kterýho mi nebylo šoufl. Byla to strašná zkušenost.

Takhle to nefunguje.

Podle mého názoru je výběr notebooku o kompromisech a prioritách. Samozřejmě teď s haswellem a broadwellem se rozdíly v mnoha případech smazaly a i za 16k můžete mít slušné notebooky "všeuměly", co nějakou tu hodinu nebo 5 vydržej a výkonostně pravděpodobně stačí na všechno. I tak je nutno zohlednit různé faktory, co lidé mnohdy naprosto ignorují. Například dílenské zpracování, rozložení klávesnice, pro normály možná důležitější typ LCD panelu a rozlišení.

Například já mám Thinkpad x61s, prastarého dědečka z roku 2007 (touhle dobou tedy 8 let starý). Má 4:3 poměr stran a rozlišení 1024x768. Vertikální rozlišení to zachraňuje, ale i tak to je poměrně na hraně. Líbí se mi na tom ale to, že to má největší možnou klávesnici pro notebook své třídy, má to skvostných 7 řad kláves, které skoro nikde nenajdete a píše se s tím prostě skvěle. Core 2 Duo sice není na hraní, ale s vloženým SSHD to stejně bootuje rychleji, než "běžné" notebooky a na programování a web to s přehledem stačí. Předností je ale právě jak byl postavený, i po 8 letech funguje naprosto bez problémů a klávesnici odolnou proti polití. Zminěný spolužák svůj trestkomp oddělal tím, že na něj šmatal ze sprchy. Přiznám se, že můj první pocit byl úleva. Nemyslím si, že člověk může s vážnou tváří tvrdit, že upravuje fotky na nejlevnějším 1366x768 TN panelu. Pls.

Navíc mě ten notebook tehdá stál 4k.

Nechtěl jsem se tím chlubit (jde se chlubit notebookem s menším rozlišením než má dnešní smartphone?), ale chtěl jsem tím ukázat že u notebooků se dá koukat i na (sice subjektivně, ale o to specifičtější) jiné faktory. Chtěl jsem hlavně něco fakt odolného a přenosného, co stačí na školu, což x61s zastával poměrně hezky.

Teď se jsem však kvůli Erasmu v Německu dostal do úplně stejné pasti. Chtěl jsem totiž koupit něco alespoň trošku silnějšího, protože by to byla moje jediná technika v cizině a desktop tam brát nehodlám. Nejsem si ale schopen vyjasnit, co přesně od toho notebooku potřebuji vyjma toho, že bude novější.

Rozhodoval jsem se mezi X220 a T420, což jsou sesterské modely. Jeden má 12,5 palců, druhý 14, procesory mají tuším stejné. X220 mě uhranul svým decentním IPS panelem, na kterém by vypadaly hry a videa líp. (No.. minimálně líp, než na jiných thinkpadech) a podobně plnohodnotou klávesnicí jako X61. Zajímavostí je, že klávesnice na 12 palcovém X220 je úplně stejná jako na 14-palcovém T420 i 15-palcovém T520!!! Nacpali to na úplný kraj.

T420 zase sváděl větším displejem a mnohem vyšším rozlišením. Sice by měl horší pozorovací úhly, ale zase by se tam vešlo víc textu při programování a browsování. Možná ještě použitelným trackpadem. Z toho jsem se dostal k X230/T430, co mají CPU architektury Ivy Bridge, chlubící se lepším grafickým výkonem. A odtamtud je jenom kratičký skok k X240/T440 s Haswellem, co mají vynikající výdrž baterie při stejné kapacitě....

Prostě problémem je, že nemám specifickou potřebu pro nový notebook kromě faktu, že budu "pravděpodobně" potřebovat vyšší výkon. Snažím se zvyšovat výdrž baterie sháněním novějších notebooků se spořivějším procesorem, ačkoliv mi 4 hodiny s X61s dosavaď naprosto stačily. Nebo furt řeším filmy, přestože mám doma dva IPS monitory s reproduktory. Jako bych se musel k upgradu přesvědčovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama